usg kolana warszawa

Problemy z kolanem potrafią mocno utrudnić codzienne funkcjonowanie. Ból i trudności z poruszaniem sprawiają, że szukamy pomocy u lekarza. Bywa, że wynikają one z chorób, takich jak borelioza lub reumatyzm, częściej jednak są wynikiem przeciążeń, stłuczenia lub skręcenia nogi. Jakiego typu urazy dotykają staw kolanowy? Kiedy konieczne jest USG kolana?

Urazy i przeciążenia stawu kolanowego

Znajdujący się między kością udową a piszczelową staw kolanowy jest największym i zarazem jednym z najbardziej podatnych na kontuzje stawów. Za jego wytrzymałość odpowiadają więzadła m.in. krzyżowe, podkolanowe i poboczne. Spajają je łąkotki – elastyczne chrząstki, których zadaniem jest amortyzować siły działające na powierzchnie stawowe. Duża ruchomość stawu kolanowego sprawia, że najczęstszą przyczyną jego niesprawności są przeciążenia i urazy.

Do urazów kolana dochodzi najczęściej pod wpływem obciążeń, przekraczających fizyczną odporność stawu kolanowego. Pojawiający się ból jest zwykle nagły i może oznaczać:

  • Zwichnięcie rzepki – odczuwalne jest przesunięcie rzepki w kierunku bocznym. Zwykle da się ją samodzielnie nastawić, ale kolejne zwichnięcia prowadzą do zerwania kawałka chrząstki z powierzchni stawowej. Jej oderwane fragmenty mogą unieruchamiać staw.
  • Uszkodzenie łąkotki – pojawiają się trudności w wyprostowaniu kolana z powodu zablokowania stawu przez jej oderwany fragment. Mogła zostać naruszona łąkotka przyśrodkowa – wówczas ból występuje po wewnętrznej stronie kolana. Ból po stronie zewnętrznej kolana oznacza o wiele rzadsze uszkodzenie łąkotki bocznej. W obu przypadkach nogę powinien obejrzeć lekarz ortopeda. Warszawa, a zwłaszcza Mokotów i Żoliborz to miejsca, w których możliwa będzie szybka i specjalistyczna pomoc.
  • Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego – najczęściej prowadzi do niego silne skręcenie kolana, np. podczas jazdy na nartach. Pojawia się ból i wysięk w obrębie kolana. Ponadto pacjenci mogą odczuwać jakby pęknięcie czegoś w jego wnętrzu.
  • Zapalenie ścięgna – dochodzi do niego na skutek systematycznego wykonywania danej czynności np. biegania, jazdy na rowerze. Objawia się tępym bólem nad i pod kolanem.

Bolesność, ocieplenie tkanek, obrzęk lub ograniczenie ruchomości stawu kolanowego są wskazaniami do wykonania usg kolana. Warszawa jest miastem wyposażonym w najnowocześniejszy sprzęt do jego wykonania. Badanie jest nieinwazyjne i nie wymaga żadnych przygotowań. Obrazuje kondycję poszczególnych elementów stawu kolanowego.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here