mięso

Toksoplazmoza jest to choroba pasożytnicza, która wywoływana jest przez pasożyta Toxoplasma gondi. Może on żyć w organizmie ssaków, a najczęściej kotów. Do zakażenia toksoplazmozy dochodzi na drodze spożycia niedogotowanego mięsa z cystami Toxoplasma. Możliwe jest również zakażenie przez spożycie nieumytych owoców i warzyw, które posiadają odchody zwierząt . Pasożyt ten może być również przeniesiony dłoni do ust. Toksoplazmoza jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, ponieważ może prowadzić do poronienia i ciężkich wad płodu. Czym dokładnie jest toksoplazmoza? Jakie są jej objawy? Jak ją leczyć? Sprawdźmy to! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/toksoplazmoza-sposoby-zakazenia-leczenie-toksoplazmoza-wrodzona/ 

Toksoplazmoza – czym dokładnie jest? 

Pasożyt toksoplazmozy rozpowszechniony jest na całym świecie. Posiada on różne stadia rozwoju i może występować w organizmach większości ssaków. Zakażenie się pierwotniakiem nie jest jednoznaczne z toksoplazmozą, ponieważ pewien odsetek zakażeń przebiega bezobjawowo. Do zakażenia może dojść przez wcześniej wspomniane zjedzenie niedogotowanego mięsa lub pokarmów, które zanieczyszczone są cystami Toxoplasma. To więcej zakażenie może być spowodowany przypadkowym przeniesieniem cyst do ust brudnymi rękami, na przykład podczas sprzątania kociej kuwety. 

Jakie są objawy toksoplazmozy? 

Toksoplazmoza w około 90% przypadków jest zakażeniem infekcji bezobjawowej. Tylko u niewielkiego odsetka osób rozwija się pełna objawowa choroba. 

Zazwyczaj w jej przebiegu można zaobserwować mało charakterystyczne symptomy takie jak: 

  • gorączka,
  • bóle głowy, 
  • bóle mięśni, 
  • osłabienie, 
  • ból gardła, 
  • powiększenie węzłów chłonnych na karku. 

U osób, które posiadają obniżoną odporność może dojść do zapalenia płuc, stanu zapalnego siatkówki, a nawet zapalenia mięśnia sercowego czy zapalenia mózgu. 

Jak wygląda leczenie toksoplazmozy? 

Zakażenie nie wymaga szczególnej terapii. Wyjątkiem jest stwierdzenie zakażenia u kobiety ciężarnej. U kobiet w ciąży można stosować jedynie spiramycynę, ponieważ inne leki wykazują działanie teratogenne. W przypadku objawowej toksoplazmozy stosowane są leki, które działają wyłącznie na wolne postacie pasożytów. Są one jednak nie skuteczne w przypadku cyst. Najczęściej stosowane leki to: pirymetamina, spiramycyna czy sulfonamidy. 

Zobacz też: http://www.cyber-fly.pl/stan-przedrzucawkowy-czym-sa-objawy-go-leczyc/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here