Tankowanie AdBlue możliwe w całej Europie

0
532

Dystrybutory AdBlue można znaleźć na większości stacji w Europie, ale czy większość kierowców wie, co to jest i co zawiera ten płyn? Jest to roztwór mocznika, którego kierowcy używają, aby zredukować emisję tlenków azotu. Chodzi głównie o spaliny samochodów ciężarowych, bo to one emitują najwięcej tlenków azotu.

Część osób może nie wiedzieć, jak wlewać ten płyn ale odpowiedź jest prosta. Tankowanie AdBlue z dystrybutora przebiega w taki sam sposób jak tankuje się tradycyjne paliwo. Możemy mieć problem z rozeznaniem, jak często dolewać AdBlue, ale jeśli mamy samochód z katalizatorem SCR, jego wewnętrzny system uprzedzi nas, że musimy uzupełnić płyn. Niestety system SCR może mieć problem z rozpoznaniem ilość płynu, który zamierzamy wlać. Jeśli użyjemy litrowego kanistra, może to być zbyt mała dawka, aby elektronika naszego auta ją wykryła. W efekcie tego lampka kontrolna nadal będzie wysyłać sygnał ostrzegawczy, a silnik może zostać zablokowany. Śledząc informacje na temat nowych modeli aut znanych marek takich jak Audi, możemy się zastanawiać, od kiedy ten płyn będzie w nich dostępny.

Dobrą wiadomością jest to, że większość produkowanych obecnie aut jest wyposażona w system SCR, a więc, owszem, dolewanie płynu AdBlue jest w nich konieczne. Jeśli więc posiadamy taki samochód, to w momencie zapalenia się ostrzegawczego sygnału, będziemy musieli udać się na najbliższą stację paliw i sprawdzić, czy ma nam ona do zaoferowania dystrybutor AdBlue.

Ze względu na powszechność tego płynu, nie musimy się zastanawiać, gdzie kupić AdBlue. Trzeba pamiętać, że płyn ten nie jest paliwem ani dodatkiem do paliwa. Oznacza to, że nie możemy wlewać go tam, gdzie tankujemy benzynę lub diesla, ale do specjalnego pojemniczka. Dzięki korzystaniu z tego rozwiązania będziemy mogli zmniejszyć zużycie paliwa o 3-4 % (jeśli mamy silnik, który spełnia wymogi normy EURO 4) lub 5% (jeśli nasz silnik spełnia wymogi EURO 5) oraz ponosić niższe opłaty drogowe na terenie Unii Europejskiej. Płyn jest dostępny na prawie wszystkich stacjach BP i europejskich ROUTEX-4-TRUCKS.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here