Pierwsza gitara basowa

Całkiem młody instrument

Gitara basowa należy do jednych z najmłodszych instrumentów na świecie. W odmianie, która przypomina najbardziej współczesną, liczy sobie zaledwie niecałe 70 lat. Dziś jednak nie sposób sobie wyobrazić muzyki bez basu i nie dotyczy to tylko reggae czy ostrzejszych brzmień, ale niemal wszystkich gatunków rozrywkowej muzyki . Podobnie zmieniła się rola samych basistów. Jeszcze kilkanaście lat temu wiele zespołów z trudem odnajdywało osobę grającą na tym instrumencie. Dziś natomiast nie stanowi to większego problemu. Najlepszym dowodem dużej popularności jest między innymi gigantyczna ilość stron internetowych dla basistów czy specjalistycznych czasopism.

Wybór tak szeroki, że może rozboleć głowa

Gitara basowa stała się więc niezwykle popularna, co znalazło przełożenie na szeroki wybór modeli instrumentu (np. tutaj: https://riff.net.pl/1869-gitary-basowe). W tym aspekcie warto zauważyć, że standardowy bas posiada cztery struny, ale od pewnego czasu coraz większe uznanie zdobywa odmiana pięciostrunowa (dodatkowo nie jest problemem odnaleźć instrument posiadający tych strun sześć). Ilość producentów też może być dla wielu zaskakująca, a warto dodać, że każdy instrument czymś się od siebie różni. Niejednokrotnie może to stanowić kłopot dla osób pragnących zacząć swoją przygodę z basem.

Gitara basowa – jaką wybrać?

Istnieje wiele porad dotyczących tego, czym się kierować przy wyborze. Ostateczna decyzja nie powinna być determinowana jedynie wyglądem (choć ten jest niewątpliwie bardzo istotny).  W tym aspekcie kluczowy może okazać się sam kontakt z instrumentem. Nic nie jest bowiem w stanie zastąpić obejrzenia i spróbowania gitary basowej osobiście. Jeśli jednak nie dysponujemy taką możliwością, to warto z pewnością przeanalizować specjalistyczne strony czy też poprosić o poradę na forach dla basistów, których w internecie jest mnóstwo. Niektórzy fachowcy twierdzą, że przy wyborze należy kierować się brzmieniem i w tym przypadku pewnym tropem może być po prostu zakup gitary basowej, jakiej używa ulubiony muzyk czy też podpatrzona na scenie osoba. Oczywiście, niezwykle istotny jest także odpowiedni wzmacniacz, efekty gitarowe czy szereg dodatków, których obecnie jest wiele i które wielu basistom spędzają sen z powiek (w tym aspekcie można choćby wspomnieć o narzędziach do czyszczenia, ochrony słuchu, specjalnych przetwornikach, obręczach czy choćby stojakach).

Cena nie powinna być kluczowa

Nie będzie też wielkim odkryciem stwierdzenie, że  przy wyborze basu nie warto kierować się tylko ceną i decydować się na tańsze rozwiązania. Czasami warto więc sięgnąć nieco głębiej do kieszeni czy też nieco poczekać, by być zadowolonym w stu procentach. Zwłaszcza gdy ma się przeczucie, że przygoda z instrumentem potrwa nieco dłużej. W tym przypadku odpowiedni wybór może być bowiem kluczowy. Wiele przykładów dowodzi, że zła decyzja może sprawić, że gitara basowa nie stanie się szybko doskonałym kompanem i nie będzie współpracować tak jak byśmy tego oczekiwali, a dodatkowo sama nauka gry na tym instrumencie niepotrzebnie się wydłuży.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here