Jak się modlić

Odkąd pamiętam, gdy byłam małą dziewczynką mój pakiet modlitw obejmował: Ojcze nasz, Zdrowaś Mario, Aniele Boży oraz…miłą słodką modlitwę dziecięcą: „Do Ciebie Boziu rączki podnoszę..”…Wychowana w domu o nieszczególnym religijnym przywiązaniu, ale ochrzczona, przykładnie posłana do Komunii…Bierzmowanie mnie ominęło, bo miałam już 13 lat i to wszystko mnie mocno nudziło…

Jak się modlić?

Jak się modlićModliłam się tym pakietem przez całe lata. Nie w Kościele, bo tam przestałam chodzić dawno temu – jako wierna i wierząca, bo jako wielbicielka i fascynatka mrocznych wnętrz Kościołów, zapachu kadzidła i jednak – co by tu nie mówić, jakiejś tajemnicy -bywam. Modliłam się w ten sposób na cmentarzu, przy grobach bliskich…. szeptałam tę modlitwę w chwilach grozy, złych snów, niebezpiecznych sytuacji….Bo czym jest modlitwa?

Czym jest modlitwa?

Ona daje ujście emocjom, złym myślom. Wypowiedziane słowa, wyuczone dawno temu, za dziecięcych lat, pomagają uporządkować sobie myśli, dają „małą wiarę” – a u niektórych zapewne dużą i prawdziwą – w moc słowa, które kierujemy do Kogoś, kto jest Mocny, kto nam pomoże, przytuli, ochroni…. modląc się wierzymy w to, że trafią nasze słowa do tego do kogo są skierowane…Wreszcie wypowiadanie tych samych wciąż słów czyni z tego pewnego rodzaju mantrę…. a mantra działa na tak, by nas ochraniać, uspokoić…
Mantra oczywiście nie jest słowem z naszego kręgu kulturowego, ale jak najbardziej jej definicja wyczerpuje doskonale znaczenie modlitwy.

Modlitwa jako rozmowa z bogiem

Od jakiegoś czasu zaczęłam modlić się po swojemu. I nie muszę być w tym celu w Kościele. I przy grobie mojej Ukochanej Osoby już nie modlę się, nie mówię „Ojcze Nasz”…. Rozmawiam z Nią. Mówię jak bardzo za Nią tęsknię. Co się wydarzyło w tym czasie, gdy Jej nie było. Co mogłoby się wydarzyć, gdyby była. Jak bardzo mi Jej brakuje.
Kładę na grobie kamyczki z plaży sycylijskiej na którą Ona już nie zdążyła pojechać, kładę muszle, i małe Aniołki które tak bardzo lubiła. Rozmawiam z Nią siedząc na płycie i jest to czas tylko dla nas. To jest moja modlitwa. Zbliża się czas, kiedy wszyscy będziemy rozmawiać ze swoimi Zmarłymi. Jak się modlić? Każdy na swój sposób.
I wszystko to będzie modlitwą.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here