Przed czynnikami zewnętrznymi, bakteriami, pasożytami i wieloma innymi chroni nas jeden z największych i najistotniejszych organów naszego ciała — jest nim skóra. Czasem także ona potrzebuje szczególnej ochrony i opieki, a nawet leczenia. Zwłaszcza wtedy, gdy dotykają ją zmiany chorobowe takie jak egzema, nosząca także miano wyprysku. Jest to stan zapalny skóry, który zwykle objawia się rumieniem. W późniejszym okresie zaczynają pojawiać się również pęcherzyki, grudki czy wysięk.
Fazy nasilenia egzemy
Egzema może mieć różne fazy nasilenia, przyjmując nawet formę przewlekłą, wtedy towarzyszy jej silny, męczący świąd, który skłania chorego do drapania się. Występować może w wielu miejscach naszego ciała: dłoniach, rękach, twarzy, nogach czy stopach. Jej przyczyn szukać można niemal wszędzie. Może mieć podłoże endogenne, czyli genetyczne uwarunkowanie organizmu lub być wywołana wieloma czynnikami zewnętrznymi, takimi jak: drażniące substancje chemiczne, bodźce mechaniczne czy alergeny. Jednak także w przypadku innych problemów we właściwym funkcjonowaniu naszego organizmu może pojawiać się egzema, a są nimi na przykład: zaburzenia homeostazy skóry czy niewydolność krążenia.
Jak zostało już wspominane, choroba ta może występować na skórze całego ciała. Lokalizacja zmian zwykle bywa pomocna przy postawieniu odpowiedniej diagnozy. Warto jednak pamiętać, że przyczyny i metody leczenia rozpoznać może wyłącznie osoba posiadająca właściwą i rzetelną wiedzę. Nie należy podejmować samodzielnych prób leczenia. Domowe sposoby radzenia sobie z chorobą zwykle okazują się niewystarczające.
Jak leczyć egzemę?
Leczenie egzemy bez konsultacji lekarskiej może nie tylko nie przynosić skutków, ale nawet zaostrzać przebieg choroby. Dlatego pomocy i właściwej porady powinniśmy szukać w specjalistycznych miejscach. To tam możemy liczyć na rozpoznanie kliniczne i wprowadzenie odpowiedniego, często zindywidualizowanego sposobu leczenia. Terapia skupia się na określeniu typu wyprysku. W przypadku kiedy ma on podłoże alergiczne konieczne będzie wyeliminowanie z naszego otoczenia czynnika, który powoduje reakcję uczuleniową. Leczenie egzemy może mieć charakter miejscowy, wówczas zalecane są różnego rodzaju maści lub ogólny, kiedy stosowane są przede wszystkim leki przeciwalergiczne czy antybiotyki. O metodzie leczenia zdecydować może dermatolog.
Jednak leczeniu towarzyszyć powinna także właściwa pielęgnacja skóry, która jest niezwykle ważna, aby przyspieszyć proces powrotu do zdrowia i wspomóc terapię. Warto zwracać również uwagę na to, aby środki pielęgnacyjne, które stosujemy, nie zawierały barwników i szkodliwych substancji, wówczas nie podrażnią skóry, a nawet wspomogą odbudowę warstwy ochronnej.
Nie bagatelizuj egzemy, bądź wyrozumiały dla swojej skóry i koniecznie odpowiednio o nią zadbaj. Właściwa metoda leczenia i pielęgnacja nie tylko zwiększą Twój komfort życia, ale przede wszystkim pozwolą zachować zdrowie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat egzemy lub znaleźć specjalistyczną pomoc warto zajrzeć na: wrosinski.pl.