Jakie możemy wyróżnić podstawowe elementy elektroniczne

Należy mieć świadomość, że poszczególne urządzenia w branży elektronicznej realizują różne funkcje. Wszystko zależy od ich przeznaczenia i budowy. Jakie możemy wyróżnić podstawowe komponenty elektroniczne?

Kondensatory

W najprostszym możliwym ujęciu są to jedne z najczęściej spotykanych elementów elektronicznych. Warto wiedzieć, że ich cechą charakterystyczną jest magazynowanie energii w polu elektrycznym. Godny uwagi jest również fakt, że najbardziej istotnym parametrem tego elementu elektronicznego jest pojemność elektryczna. Mierzy się ją w faradach.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że omawiane kondensatory w podstawowej konstrukcji stanowią dwie elektrody. Należy oczywiście zaznaczyć, że będą one od siebie oddzielone dielektrykiem. Jest to materiał cechujący się bardzo słabymi właściwościami elektroprzewodzącymi. Warto wiedzieć, że obecnie zdecydowanie największą popularnością cieszą się kondensatory poliestrowe, ceramiczne i elektrolityczne.

Cewki

Są to kolejne bardzo istotne elementy elektroniczne. Ich zadaniem jest magazynowanie energii w polu magnetycznym. Należy mieć świadomość, że najprostsze cewki są pewnego rodzaju przewodem uformowanym w zwoje. Ponadto mogą być one nawinięte wokół rdzenia. Godny uwagi jest fakt, że podstawowym parametrem omawianego komponentu elektronicznego jest jego indukcyjność.

Warto wiedzieć, że jest ona wyrażana jako stosunek strumienia pola magnetycznego do prądu elektrycznego, który będzie płynął przez cewkę. Należy zaznaczyć, że indukcyjność cewki mierzy się w henrach. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że prąd, który będzie przepływał przez cewkę doprowadzi do powstania pola magnetycznego. Jego natężenie będzie zależało od liczby zwojów.

Jakie elementy elektroniczne można jeszcze wyróżnić?

Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większym zainteresowaniem cieszą się diody. W najprostszym możliwym ujęciu są to komponenty elektroniczne, które zaczynają przewodzić prąd, gdy zostanie do nich przyłożone napięcie o wartości progowej w kierunku przewodzenia.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że najbardziej istotnym zadaniem wspomnianego urządzenia jest jednokierunkowe przewodzenie prądu. Warto wiedzieć, że diody wykorzystywane są do zabezpieczenia układów elektronicznych czy prostowania napięcia zasilającego w układach przekształtnikowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here