Zaczynając dorosłe życie stajemy przed naprawdę trudnym wyborem. Mamy przed sobą wizję wielu lat spędzonych w pracy, a któregoś dnia stanie się ona naszą rzeczywistością. W tej sytuacji ważne jest, aby rozsądnie wybrać swoją przyszłą, życiową drogę. Nie oszukujmy się- w dzisiejszych czasach przede wszystkim liczy się zysk.

Wybór zawodu

Jak obliczyć wynagrodzenieOd dziecka wpajane nam jest, iż bez porządnego zawodu zostaniemy z niczym- a tym samym- co poczną nasi biedni rodzice, czy dziadkowie. Pieniądze rządzą światem- ten slogan nieprzerwanie zatruwa nam marzenia o odrobinę innej przyszłości aniżeli tej najbardziej dochodowej. Jeżeli ktoś ma trochę bardziej pojętny umysł, ponadprzeciętne umiejętności- to może być pewien, iż głosy z zewnątrz zaleją go hasłami typu ” idź na lekarza, przynieś chlubę rodzinie”, ” idź na prawnika, to się opłaca”. Jak oprzeć się tejże pokusie? Z własnego doświadczenia wiem, że nie jest to łatwe zadanie do wykonania. Ale czy niemożliwe? Niekoniecznie. Tak jak w każdej innej sferze życia- wystarczy dość silna motywacja, aby osiągnąć to, co się zamierzyło na samym początku. Po pierwsze- nie istnieje coś takiego, jak zależność od decyzji rodziców. Rozumiem, jeżeli finansują nasze studia to sprawa się komplikuje. Ciężko się wyłamać z ich własnego planu, skoro łożą na to dość spore, comiesięczne środki.

Własna decyzja o ścieżce kariery

Wszystko też zależy od tego w jakim stopniu nasi bliscy liczyli się do tej pory z naszym zdaniem. Brzmi banalnie, ale to właśnie w wyborze ubioru, szkoły, znajomych objawia ta przyszła niezależność dorosłego człowieka. Jeżeli tylko mieliśmy tę swobodę w przeszłości, to możemy śmiało dyskutować z rodzicami. Chcą przede wszystkim naszego dobra. Warto obrócić to na naszą korzyść. Do tego posłuży nam- jak zwykle- po prostu szczera rozmowa. Wyjaśnijmy im co jest naszą pasją i dlaczego. Przedstawmy szczegółowy plan na nasze życie. Pokażmy jakie możliwości się przed nami otwierają przy takim, a nie innym, wyborze ścieżki zawodowej. Ostatecznie użyjmy najsilniejszej z kart- naszego szczęścia. Mówiąc jak bardzo bylibyśmy nieszczęśliwi, spełniając ich (a nie nasze!) marzenia, z pewnością zmiękczymy ich serca. No i proszę- zadanie wykonane. Sprawa zdaje się trudniejsza, gdy rodzina od zawsze kierowała naszym życiem.

Każdy wybór był z nimi przedyskutowany, a czasem nawet siłą przez nich podjęty. Sytuacja zła, ale nie dramatyczna. Przede wszystkim dlatego, iż to jest nasze życie. Nie jesteśmy od nikogo zależni. Owszem, zacznijmy tak jak w przytoczonym powyżej przykładzie- od szczerej rozmowy. Jeżeli się uda- moje gratulacje. Teraz nic nie stoi na przeszkodzie do samorealizacji. Nie wyszło? Nie przejmuj się, próbowałeś/ próbowałaś. Teraz czas na podjęcie właściwych kroków. Póki jesteśmy dziećmi łatwo nami kierować. Szczerze mówiąc- nie mamy za bardzo wyboru. Teraz, gdy znajdujemy się w grupie ludzi dojrzałych, mamy pełne prawo do samodzielności. Wykorzystajmy to, nie bójmy się porażek. One i tak nadejdą, przychodzą zawsze w najmniej oczekiwanym momencie. I rodzina wcale nam nie pomoże z nachalnym pracodawcą, ani nie powie jak obliczyć wynagrodzenie.

Jak obliczyć wynagrodzenie?

Jak obliczyć wynagrodzenieJak obliczyć wynagrodzenie? Jeśli chcemy znaleźć pracę w interesującym nas zawodzie to oczywiście powinniśmy wiedzieć jakie zarobki się z tym wiążą. Jeśli w ofercie znajdziemy zarobki brutto na poziomie powiedzmy 4000 zł, to oczywiście nie będzie to kwota jaką otrzymamy na rękę.  Musimy o tego bowiem odjąć wydatki związane z tym, jakie będzie musiał pracodawca przelać na konto ZUS z tytułu naszego zatrudnienia. Dodatkowo jeszcze odprowadzony będzie od tego podatek dochodowy. Można więc powiedzieć że przy zarobkach 4000 brutto, mniej więcej kwota jaką uzyskamy na konto będzie kształtowała się na poziomie około 3000 zł.

Jak więc widać Rozbieżność między zarobkami brutto a netto jest dosyć znacząca. Warto mieć na uwadze jeśli będziemy właśnie przeglądać oferty pracodawców. Jeśli podane są zarobki bez określenia netto lub brutto to warto oczywiście dopytać albowiem możemy się później spotkać z dużym rozczarowaniem.  Po co mam z nimi wyjść za No dobra to zaraz się zbieramy nowa to się rozłącza zawsze warto wybierać taką pracę z Adamem jak najwyższe zarobki. Dzięki temu będzie Może będziemy mogli realizować swoje marzenia a to że przede wszystkim dokującej pyta odpowiednim poziomie.

 

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here