Dermatoskopia, czyli zmiany skórne pod kontrolą

Dermatoskopia to proste badanie, które może ocalić życie! Badanie dermatoskopowe polega na oglądaniu znamion barwnikowych i pieprzyków poprzez przyrząd zwany dermatoskopem. Umożliwia on lekarzowi obejrzenie nawet bardzo małych zmian w dokładny sposób. Ocena zmian skórnych bywa trudna, a przyrząd ten ma na celu ułatwienie pracy lekarzowi i możliwość wykrycia czerniaka we wczesnym etapie rozwoju.

Wszystko co powinniśmy wiedzieć o badaniu dermatoskopowym

Dermatoskopia to przede wszystkim badanie bezinwazyjne, zupełnie bezbolesne, trwające zaledwie kilka minut. Czułość badania dermatoskopem określa się na 95%. Oznacza to bardzo niskie prawdopodobieństwo przeoczenia przez lekarza nowotworowych zmian skórnych. Badanie jest o tyle ważne, że umożliwia wczesne wykrycie czerniaka, a co za tym idzie, umożliwia całkowite wyleczenie pacjenta.

Kto powinien zainteresować się badaniem dermatoskopowym?

Takie badanie powinny wykonać osoby, które w jakikolwiek sposób należą do grupy ryzyka osób mogących zachorować na nowotwór skóry. Pieprzyki i inne przebarwienia powinny być skontrolowane przez dermatologa – nie należy bagatelizować żadnych zmian skórnych – nigdy nie wiadomo co może z nich wyniknąć. Przede wszystkim badanie dermatoskopowe poleca się osobom, u których w rodzinie wystąpił czerniak. Dermatoskopię warto wykonać chociaż raz w roku, a w przypadku podejrzanych zmian skórnych, nawet co miesiąc.

Badanie dermatoskopowe – przebieg

Badanie na tle potencjalnej choroby nowotworowej zaczyna się przede wszystkim od szczegółowego wywiadu z pacjentem. Ważna jest rozmowa z pacjentem na temat zmian, które w jakiś sposób budzą niepokój oraz czynników ryzyka. Po wywiadzie lekarz nakłada na zmiany skórne, które pragnie obejrzeć specjalny żel i poprzez zastosowanie dermatoskopu, czyli narzędzia powiększającego obraz, dokładnie ogląda skórę. Pacjent z grupy ryzyka powinien być obejrzany bardzo dokładnie, ponieważ poprzez pobieżną ocenę łatwo można przeoczyć zmiany nowotworowe, co nie pozwoli na szybką reakcję i leczenie. Lekarze zwracają szczególną uwagę na okolice pachwinowe, międzypalcowe oraz dłonie i stopy.

Dermatoskop – pomocnik lekarzy

Dermatoskop to narzędzie, które pomaga w wykryciu zmian nowotworowych, które wydają się zupełnie niepozorne. Przy użyciu tego narzędzia łatwiej można określić, czy zmiany są niegroźne, czy złośliwe, a może wymagające szczególnej uwagi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here