Żywienie psa to jeden z najważniejszych elementów opieki nad tym zwierzęciem. Właściwie dobrana dieta wpływa zarówno na zdrowie, jak i na samopoczucie oraz na wygląd czworonoga. Wielu właścicieli psów ma problem z wyborem odpowiedniej karmy dla psa.
Właściwe karmienie szczeniaka wpływa na jego prawidłowy rozwój. Szczeniaka należy karmić trzy razy dziennie. Trzeba pamiętać o zachowaniu stałych godzin karmienia, jedzenie należy podawać rano, po południu oraz wieczorem w tym samym miejscu i w tej samej misce.
Dorosłego psa należy karmić raz, ewentualnie dwa razy dziennie. Pamiętajmy, by nie podawać zwierzęciu karmy tuż przed wysiłkiem fizycznym. Zapotrzebowanie żywieniowe psa zależy od wieku, wielkości, wagi psa, trybu życia, stanu zdrowia oraz od cech rasowych zwierzęcia. Karma dla psa powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb zwierzęcia.
Niedozwolone jest dokarmianie pupila resztkami ze stołu. Również nieograniczony dostęp do jedzenia może doprowadzić do wyrobienia u zwierzęcia złych nawyków, które mogą doprowadzić do nadwagi i otyłości.
Każdy pies powinien mieć własną miskę na karmę i na wodę. Psa należy karmić o stałych porach, podczas posiłku nie można mu przeszkadzać, ponaglać ani przerywać jedzenia. Karma powinna mieć temperaturę pokojową, po wyjęciu karmy z lodówki należy ją ogrzać.
Należy zapewnić zwierzęciu stały dostęp do wody. Powinna być to woda świeża, czysta, najlepiej przegotowana. Zmieniając dietę należy stopniowo wdrażać nowy pokarm. Gwałtowna zmiana karmy może doprowadzić do zaburzeń pokarmowych.
Jak wybrać karmę dla psa?
Wybór karm dla psów na rynku jest bardzo szeroki. Wybierając karmę należy dokładnie zapoznać się ze składem karmy. Podstawowym składnikiem karmy dla psa powinno być mięso. Im większa zawartość mięsa, tym więcej białka zwierzęcego znajduje się w karmie. Białko zwierzęce jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu naszego pupila.
Oprócz wysokiej jakości mięsa w karmie dla psów powinny znajdować się warzywa, owoce, witaminy, minerały oraz substancje dodatkowe takie, jak glukozamina, chondroityna, L-karnityna. Najlepiej wybierać karmy najlepszych producentów takie, jak np. karma royal canin. Takie karmy zapewnią zwierzęciu pełnowartościową, zbilansowaną dietę.
Unikajmy karm zawierających mączkę mięsną, mięsne odpady pochodzenia zwierzęcego, sztuczne barwniki i sztuczne konserwanty. Nie kupujmy też tanich karm w hipermarketach.