Fular, krawat, a może muszka? - Co wybrać na wyjątkową okazję?

Kiedy eleganckie krawaty męskie, w dzisiejszej formie, zostały stworzone w drugim dziesięcioleciu XX wieku, nikt nie przypuszczał, że staną się nieodłączną częścią męskiej garderoby. Coraz więcej mężczyzn nosi je nie tylko na wyjątkowe okazje, ale również na co dzień. My jednak zajmiemy się dziś strojem smart casualowym i formalnym. Jaki zatem dodatek wybrać do koszuli na wyjątkową okazję?

Fular – ascot, czyli codzienna ozdoba lordów

Fular jest bardzo popularny w Anglii, kojarzy się z mężczyznami, którzy jako rozrywkę obrali sobie wyścigi konne. W Polsce jest nieco mniej popularny. Jest niczym innym jak jedwabną lub bawełnianą chustką wiązaną pod szyją techniką four-in-hand bez przekładania końcówki przez węzeł. Dzięki temu powstaje szerokie wiązanie, a ekskluzywny dodatek trafia pod koszulę. Czy jednak nie jest nieco zbyt ekscentryczny na wyjątkową okazję? Wszystko tak naprawdę zależy od miejsca, gdzie się udajemy. Rzeczywiście na wytworną kolację, wesele raczej nie będzie dobrym wyborem, tu bardziej sprawdzą się eleganckie krawaty męskie. Zatem pozostaje dodatkiem dla odważnych na co dzień do pracy, czy na randkę. Choć kojarzy się raczej z panami w średnim i podeszłym wieku, z powodzeniem mogą go nosić nawet 20 czy 30-latkowie. Kolor fularu można dobrać do spodni. Ważne by był ciemniejszy od koszuli i marynarki. W końcu chodzi o to, aby był widoczny. Koszula nie powinna posiadać zbyt szerokiego kołnierzyka. Można nawet postawić na taki ze stójką. Chodzi o to, by przy noszeniu fularu nie pokazywać gołego ciała, bo to duże faux pas. Najlepiej jest rozpiąć dwa, trzy guziki. Wtedy fular prezentuje się najlepiej. Oczywiście powinien być wykonany z jedwabiu, a przynajmniej naturalnego materiału. Nie dopuszczalne jest noszenie fularu z poliestru.

Krawat męski – klasyka na co dzień i od święta

Najbardziej powszechnym, czasem lubianym, a czasem znienawidzonym dodatkiem do koszuli jest krawat. Niechęć do krawatów męskich wiąże się głównie z koniecznością ich wiązania. Nie wszystkim wychodzi to dobrze. Jednak warto nauczyć się choć jednego spośród znanych węzłów. Podobno jest ich aż 85, choć trudno powiedzieć, czy jest osoba która zna je wszystkie. Dobór krawatu na wyjątkową okazję, to sprawa niełatwa. Oczywiście najlepiej zdecydować się na jedwabny, który jest najbardziej elegancki. Jeśli chodzi o kolorystykę, to tak jak w przypadku fularu, trzeba wybrać ciemniejszy, najlepiej kontrastujący z koszulą. Powinien również kontrastować z marynarką. Zestawy czarna marynarka, biała koszula i czerwony krawat albo szara marynarka, beżowa koszula i granatowy krawat mogą dobrze się sprawdzić, choć jest wiele innych opcji. Istotna jest również szerokość krawatu męskiego. Powinno się ją dobierać względem szerokości klap w marynarce. Jeśli są bardzo wąskie, pozostaje wybór krawata typu śledzik, jeśli standardowe to odpowiedni będzie krawat o szerokości mniej więcej 8 cm. Ważne, by dysproporcja w w szerokości klap i krawatu nie była zbyt duża.

Muszka – tylko to smokingu i fraka?

Muszka jest nieco zapomnianym elementem ozdobnym, jednak ostatnio zaczyna wracać do łask. Można ją nosić nie tylko do smokingu czy fraka, ale również do garnituru. W przypadku smokingu konieczny jest wybór smokingowej koszuli. Muszka jest jedynym spośród dostępnych dodatków, który pasuje do koszuli z łamanym kołnierzykiem. Może doskonale urozmaicić smart casualową i formalną stylizację. W przypadku tej pierwszej doskonale komponuje się z szelkami.

Fular, muszka, czy krawat – na co się zdecydować na wyjątkową okazję?

Wybór pomiędzy trzema dodatkami do koszuli nie jest oczywisty. Z racji bardziej smart casualowego charakteru można odrzucić fular. Z kolei wybór pomiędzy krawatem i muszką zależny jest od rodzaju koszuli i kołnierzyka. Krawat męski oczywiście jest bardziej uniwersalny, a także zdążył się już wszystkim opatrzeć, dlatego jeśli nie chcesz się zbytnio wyróżniać, wybierz właśnie krawat – gładki i bez wzorów. Jeśli zależy Ci na odwrotnym efekcie, zdecyduj się na jeden z modnych deseni, np. paski bądź drobne kwiatki albo wybierz muszkę. Oczywiście poza charakterem okazji liczy się również to, w czym po prostu czujesz się lepiej. Zatem, jeśli Twój wybór mieści się w ramach dress codu na wyjątkową okazję, to zdecyduj się właśnie na taki wariant.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here