Kiedy powstaje obowiązek podatkowy VAT

Płacenie podatków jest obowiązkiem każdego podatnika, który jest zdefiniowany w odpowiednich ustawach. Właśnie to zobowiązanie nazywane jest obowiązkiem podatkowym VAT. Kiedy więc powstaje obowiązek podatkowy VAT?

Obowiązek ten powstaje z chwilą, gdy usługa zostanie wykonana, bądź też nastąpi dostawa towaru. Natomiast, gdy usługi zostaną wykonane tylko w pewnej części, wtedy obowiązek podatkowy powstanie wraz z zakończeniem wykonywania tej części usług, jeżeli za tą część wcześniej przewidziane zostało wynagrodzenie. Jeśli chodzi o powstanie obowiązku podatkowego w momencie wystawienia faktury`to dotyczy on świadczenia usług budowlanych oraz drukowania i dostawy książek. Natomiast jeśli chodzi o powstanie obowiązku podatkowego w momencie otrzymania zapłaty za całość lub część wykonania usługi to dotyczy on wydania towarów na podstawie umowy komisu, dokonanie dostawy towaru w trybie egzekucji, świadczenie usług z podatku zwolnionych, czy też przeniesienie własności towarów w zamian za odszkodowanie przez organ publicznej władzy.

Obowiązek podatkowy VAT powstaje także w szczególnych przypadkach, które uzależnione zostały od momentu wystawienia faktury, czy też od momentu otrzymania zapłaty. Dotyczy on wówczas dostaw gazu, energii cieplnej oraz elektrycznej, a także świadczenia usług obsługi prawnej, dystrybucji gazu oraz energii cieplnej i elektrycznej, dzierżawy, najmu oraz leasingu, jak również usług telekomunikacyjnych, a także ochrony, przechowywania mienia oraz dozoru.

Istnieje także wyjątek jeśli chodzi o import usług, W tym przypadku obowiązek podatkowy zależy od momentu, w którym zostanie wystawiona faktura, jednak nie może upłynąć termin jej płatności. Natomiast jeśli chodzi o wewnątrzwspólnotowe nabycie oraz dostawę towaru to obowiązek podatkowy powstaje w momencie gdy podatnik wystawi fakturę VAT, nie może jednak nastąpić to później niż po połowie miesiąca następnego po tym, w którym dokonano dostawy towaru. Jeśli z kolei chodzi o objęcie towarów procedurą celną to obowiązek podatkowy dotyczący ich importu powstaje w momencie rozpoczęcia procedury.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here