Od wieków ludzie uzależniali się od różnego rodzaju używek – wyrobów tytoniowych, substancji otumaniających i alkoholu. Jest to pewnego rodzaju unikanie trudnych sytuacji życiowych, zmartwień i szukanie ukojenia w chwilowym braku świadomości. Badania z 2019 roku ustaliły, że prawie 3 mln Polaków ma problem z alkoholem, z czego uzależnionych jest około 700 tysięcy osób. Wpływ na tak dużą liczbę ma kilka czynników, m.in. trudność w przyznaniu się do walki z nałogiem oraz ograniczone możliwości leczenia. Niestety w naszym kraju wciąż dominującym trunkiem jest wódka.
Konsekwencji alkoholowego nałogu jest sporo. Wysokoprocentowe napoje spożywane regularne i w dużej ilości negatywnie wpływają na ludzki organizm, uszkadzając narządy wewnętrzne. Zmieniają się relacje międzyludzkie, pijący może stawać się agresywny, co odbija się na relacjach z najbliższymi. Wtedy najlepszym krokiem, jaki może podjąć, jest odwyk alkoholowy, czyli szeroko pojęte działania psychologiczne i medyczne mające pomóc choremu pokonać uzależnienie.
Jak wygląda odwyk alkoholowy?
Naturalnie nie ma jednej metody i może przyjmować on różne formy, cel jednak pozostaje ten sam. Chory ma zrozumieć swoje uzależnienie, zaprzestać spożywania alkoholowych substancji i wyrobić w sobie takie nawyki, aby więcej po nie nie sięgnąć. Ważnym punktem odwyku jest terapia psychologiczna, której celem jest przede wszystkim nauczenie osoby chorej radzenia sobie w stresujących chwilach, które stają się punktem zapalnym do tego, aby skusić się na alkohol.
O odwyku alkoholowym
Przebieg odwyku alkoholowego zaczyna się zwykle od detoksykacji, czyli całkowitego oczyszczenia organizmu z alkoholu. To jeden z najtrudniejszych momentów w całym odwyku. To właśnie tutaj pokusa picia jest największa, a chory intensywnie walczy z demonami nałogu. Detoksykacja powinna być więc przeprowadzona pod ścisłym nadzorem profesjonalistów. Ważne jest cykliczne nawadnianie takiej osoby, dostarczanie jej odpowiedniej ilości elektrolitów, witamin oraz minerałów, a w skrajnych sytuacjach środków farmakologicznych (najczęściej uspokajających).
Etapy odwyku alkoholowego to:
– wstępny – tu dopiero stawia się diagnozę i przedstawia plan leczenia. W osobie zmagającej się z nałogiem rozbudza się motywację do dalszego leczenia;
– podstawowy – akceptacja sytuacji, radzenie sobie z tzw. głodem, budowanie relacji z chorobą;
– pogłębiony – wypracowuje się tutaj nowe schematy postępowania, aby nie przyjmowały one ryzykownej formy;
– intensywny – budowanie pozytywnej wizji przyszłości, odbudowywanie relacji z innym ludźmi.
Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/blog/jak-wyglada-odwyk-alkoholowy/