Jak się odstresować?

Współczesne tempo życia, coraz bardziej stresująca aktywność zawodowa, oraz niepokojące nowiny z Polski i całego świata, sprawiają że konieczna jest jakaś forma odstresowania, relaksu i poniekąd odcięcia się od otaczającego nas świata. Jakie są najlepsze formy relaksu?

Jak się odstresować?

Bardzo dobrym wyborem, szczególnie dla osób wykonujących prace umysłowe, jest jakaś forma wysiłku fizycznego, jak na przykład sport. Wielką zaletą uprawiania sportu, jest możliwość doboru odpowiedniej dyscypliny, w zależności od naturalnych uwarunkowań fizycznych, czy personalnych preferencji. Osoby, które lubią kontakt z ludźmi, powinny zainteresować się sportami zespołowymi, jak na przykład piłka nożna, siatkówka, czy koszykówka. Ludzie ceniący sobie indywidualność, mogą zdecydować się na gry takie jak tenis lub golf, albo bieganie czy kulturystyka. Aktywność fizyczna pozwoli na oderwanie się od codzienności i może zapewnić spokój zapracowanemu umysłowi. Nie bez znaczenia są również zdrowotne aspekty sportu. Lekarze zalecają codzienną aktywność fizyczną, a dla ludzi spędzających większość czasu na siedząco, przy biurku, niedobór ruchu może być bardzo szkodliwy. Osoby niemogące na przykład ze względów zdrowotnych pozwolić sobie na uprawianie sportu, powinni poszukać innych form ruchu i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Warto skłonić się na przykład ku ogrodnictwu, które oprócz korzyści fizycznych, może również mieć efekty terapeutyczne.

Czytanie książek zawsze pomaga

Czytanie książek zawsze pomagaOsoby, które na co dzień pracują fizycznie, szukający odpowiedzi na pytanie: „jak się odstresować?”, powinny skłonić się ku bardziej spokojnym metodom spędzania czasu, pozwalającym odpocząć obolałemu ciału. Najbardziej rozwijające jest oczywiście czytanie książek. Pozwala ono poszerzyć horyzonty oraz przede wszystkim zapomnieć na chwilę o codziennych problemach czy trudnościach. Analogicznie, oglądanie filmów czy seriali może pozwolić oderwać się od rzeczywistości.

Niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy, każdy kto nie wie jak się odstresować, powinien rozważyć spędzanie więcej czasu na swoim hobby. Każdy ma jakieś zainteresowania, chociaż często brakuje czasu na ich rozwój, warto ten czas wygospodarować, chociażby dla własnego zdrowia psychicznego. Na jakie hobby możemy się zdecydować?

Taniec i inne formy relaksu

Dość popularne są szeroko pojęte zainteresowania artystyczne. Warto tu wspomnieć na przykład o tańcu. Jest to przydatna umiejętność dla ludzi w każdym wieku, mogąca udowodnić swoją użyteczność chociażby na następnym weselu lub przyjęciu. Taniec wiąże się oczywiście z aktywnością fizyczną, o zaletach której nie trzeba nikomu przypominać, oraz z kontaktami międzyludzkimi, może więc okazać się dobrą formą odstresowania się wraz ze znajomi. Innymi rodzajami realizowania się artystycznie jest śpiew i malarstwo. Niestety, w tym przypadku bardzo ważne jest posiadanie stosownych predyspozycji. Na szczęście nawet ludzie niezbyt utalentowani w tych dziedzinach mogą na tym miło spędzać czas.

Taniec i inne formy relaksuPowszechne, szczególnie wśród panów, są hobby techniczne. Jednym z przykładów jest tak zwane majsterkowanie. Samodzielne wykonanie jakiegoś przedmiotu, lub jego naprawa może być niezwykle satysfakcjonujące. W tej kategorii każdy może znaleźć coś dla siebie – od stolarstwa po elektronikę. Wielką zaletą takiej formy odstresowania się jest rozwój osobisty. Majsterkowicz nabywa i doskonali umiejętności, które mogą okazać się przydatne na co dzień. Wykonywanie bądź naprawa przedmiotów w gospodarstwie domowym jest nie tylko pożyteczne, ale może okazać się również przyjemne i relaksujące. Hobby zbliżonym do majsterkowania jest modelarstwo. Również pozwala doskonalić umiejętności manualne, a nawet artystyczne, ale w przeciwieństwie do majsterkowania nie wymaga posiadania chociażby drogich elektronarzędzi i przez to jest bardziej dostępne dla każdego. Osoby zainteresowane historią mogą również rozwijać i poszerzać swoją wiedzę poprzez modelarstwo. Ze względu na popularność tego hobby wśród wszystkich grup wiekowych, może też stanowić dobrą formę spędzania czasu z rodziną.

Unikajmy używek

Należy również skupić się na tym, jak się bezpiecznie odstresować. Z pewnością należy unikać alkoholu i innych środków odurzających. Może wydawać się to bardzo kuszące, jednak stanowi na dłuższą metę duże zagrożenia dla zdrowia i życia, a w przypadku narkotyków może również prowadzić do problemów z prawem. O ile spotkanie przy piwie czy winie ze znajomymi nie jest niebezpieczne, a nawet może być bardzo korzystne i relaksujące, o tyle codzienne spożywanie alkoholu może prowadzić do alkoholizmu oraz innych chorób z nim związanych.

Podsumowując, kwestia „jak się odstresować?” szczególnie w dzisiejszych czasach jest wyjątkowo istotna. Na szczęście możliwości zrelaksowania jest dzisiaj mnóstwo i każdy może znaleźć coś dla siebie. Należy dobrać rodzaj aktywności do osobistych preferencji, predyspozycji i rodzaju wykonywanej pracy. Osoby, które pracują umysłowo powinny zadbać o ruch fizyczny, natomiast pracownicy fizyczni o stosowny odpoczynek.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here