jak podłączyć gniazdko?

Podłączenie gniazdka nie należy do najbrudniejszych zadań, wystarczy podstawowa wiedza na temat elektryki żeby to zrobić. Mimo tego, że nie jest to zbytnio trudne zadanie to jednak wiele osób nie potrafi tego zrobić.

Więc jak podłączyć gniazdko?

Po pierwsze należałoby zakupić takie gniazdko, najlepiej by było zainwestować w gniazdko, które posiada bolec uziemiając. Gdy już zakupimy niezbędne gniazdko należy przygotować śrubokręt, który będzie nam potrzebny do podłączenia gniazdka. Po pierwsze powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo, czyli powinniśmy wykończyć zasilanie w całym domu i wykonywać pracę w izolowanych od prądu narzędziach.

Gdy już to zrobimy możemy przystąpić do podłączania gniazdka, robimy to następująco

Gdy już to zrobimy możemy przystąpić do podłączania gniazdka, robimy to następującoW gniazdku są trzy miejsca do, których powinny być podłączone kable. I tu pojawia się problem bo przecież nie wiemy gdzie i który kabel podłączyć. Pierwszy to brązowy lub czarny kabel czyli tak zwana faza. Faza powinna być podłączona do lewej dziurki w gniazdku. Więc wkładamy tam końcówkę ciemnego przewodu i skręcamy śrubokrętem. Następny kabel jest w kolorze zielono-żółtym, który podłączamy do bolca jest to tak zwany kabel zabezpieczający inaczej mówiąc uziemiający. Trzeci kabel jest koloru niebieskiego i jest to tak zwany przewód neutralny, który podłączamy do prawej dziury. Kiedy podłączymy już przewody należy przykręcić samo gniazdko, po jego przykręceniu możemy spokojnie włączyć zasilanie w domu.

Instalacja z dwoma przewodami

Należy jednak wspomnieć, że jest jeszcze jeden rodzaj instalacji elektrycznej w, którym występują tylko dwa przewody w kablu. Wtedy robimy wszystko tak jak w pierwszym przypadku z tą uwagą, że kabel koloru niebiesko zielonego czyli neutralno-zabezpieczającego musimy podłączyć zarówno do prawej dziurki jak i do bolca. Jak to zrobić? Należy zrobić z miedzianego drutu tak zwany mostek czyli przewód podłączamy do do bolca, a dopiero po podłączeniu do bolca z zielono niebieskiego kabla robimy mostek do prawej dziury.

Podsumowując sposób podłączenia zależy od rodzaju instalacji jaki mamy w budynku, zależnie od rodzaju instalacji elektrycznej podłączamy odpowiednie przewody do odpowiednich dziurek w kontakcie. Najważniejszą kwestią przy wykonywaniu tego zadania jest zawsze bezpieczeństwo, które powinniśmy stawiać na pierwszym miejscu, nie możemy zapominać o tym, że pracujemy z prądem elektrycznym. Należy również wspomnieć o tym, ze tego typu prace związane z prądem elektrycznym powinny być wykonywane przez elektryków.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here