Flebologia

Flebologia w czasach teraźniejszych to wielodyscyplinarna dziedzina medycyna, która rozwija się w bardzo dynamicznym tempie. Ma na to wpływ wiele różnych czynników. O szczegółach powiemy sobie niżej.

Flebologia – czym jest ta dziedzina?

Flebologia jest to nauka o diagnostyce, profilaktyce i leczeniu chorób żył. Flebologia w obecnym spojrzeniu to jedna z najbardziej wielodyscyplinarnych dziedzin sztuki medycyny, która rozwija się w bardzo dynamicznym tempie. Składa się na to wiele czynników. Kluczowym czynnikiem jest niewątpliwe to, że choroby układu żylnego dotyczą wielu osób (ludzi starszych, ale także młodych) i dotyczą bardzo wysokiego odsetka populacji, a mianowicie około 50% populacji, dlatego centrum flebologii stale poszukuje specjalistów w tej dziedzinie. Choroby te występują częściej niż np. nadciśnienie czy cukrzyca, która zaliczana jest do spektrum chorób cywilizacyjnych. Warto także zaznaczyć, że jest to dziedzina dość zaniedbana przez nowych adeptów sztuki medycznej. Często z tego powodu leczenie niewydolności żylnej w Polsce dotyczy jej zaawansowanych postaci (m.in owrzodzeń żylnych), także samych powikłań, takich jak zakrzepica żylna. Jeśli doliczymy do tego aspekt szybko starzejącego się społeczeństwa w krajach dobrze rozwiniętych (który wynika z pomniejszonej dzietności i wydłużenia się życia ludzkiego), to wtedy łatwo zdać sobie sprawę, że leczenie chorób żył oraz odpowiednie kształcenie flebologów jest bardzo ważne. Współczesny flebolog powinien posiadać wiele umiejętności, powinien być internistą, chirurgiem, a także diagnostą w tej samej osobie. Lekarz, który zajmuje się chorobami żył musi sam umieć zbadać i zakwalifikować pacjenta, który wymaga leczenia.

Konsultacja Flebologiczna – jak wygląda?

Centrum flebologii przeprowadza różne typy konsultacji specjalistycznych, m.in chirurgiczne, naczyniowe, a również radiologiczne. Klinika flebologii podaje, że najczęstszą konsultacją jest konsultacja flebologiczna. Każda taka konsultacja jest przeprowadzona przez specjalistę flebologii, który zajmuje się na co dzień profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem chorób żył. Klinika flebologii zapewnia, że spektrum leczonych i diagnozowanych chorób jest szerokie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here