Rozpoczęcie przygody z kolekcjonowaniem monet nie należy do najłatwiejszych. Laicy zazwyczaj mają braki w wiedzy, która jest podstawą rzetelnej oceny danego egzemplarza. Wówczas łatwo naciąć się na nietrafione inwestycje, które skutecznie mogą nas zniechęcić do kontynuowania tej pięknej pasji. Dlaczego warto zbierać monety kolekcjonerskie? Oto kilka korzyści.
Poszerzanie horyzontów
Pasja numizmatyczna pozwala pobudzić wyobraźnię. Dzięki niej nieustannie przenosimy się do innych epok i musimy myśleć w sposób nader elastyczny. Nie bez znaczenia są także funkcje estetyczne monet, które pozwalają nam kreować kolekcję niebanalną dla oka, a nie tylko posiadającą wartość historyczną. Tego rodzaju kolekcja z pewnością pozwoli nam się rozwinąć i poszerzyć swoje horyzonty.
Cierpliwość i pokora
Wielu zaawansowanych kolekcjonerów, którzy zaczęli swą przygodę z numizmatyką w wieku dziecięcym podkreśla, iż była to dla nich ogromna lekcja pokory oraz cierpliwości. Poszukiwania rzadkich egzemplarzy, długotrwała analiza, a także mozolne kreowanie kolekcji pozwoliło ukształtować w sobie stalowe nerwy i chłodne analityczne podejście. Cierpliwość i pokora to tylko nieliczne konsekwencje numizmatyki.
Zaawansowana wiedza
Numizmatyka to nauka pomocnicza historii, która niesie ze sobą mnóstwo cennych zadań. Do najważniejszych zaliczamy kolekcjonowanie oraz klasyfikację monet, ale to tylko kropla w morzu wiedzy jaka stoi otworem przed początkującym kolekcjonerem. Do zadań głównych owej nauki zaliczamy także datowanie, analizę znaków menniczych, analizę ikonograficzną, metrologiczną oraz epigraficzną, a także wyjaśnienie i zinterpretowanie faktów historycznych i procesów dziejowych. Ta cenna wiedza historyczna z pewnością pozwoli nam się rozwijać.
Współcześnie produkowane monety także są idealnymi okazami do zbierania, ze względu na wyjątkowy kunszt ich wykonania. Należy jednak kupować takie monety, które posiadają certyfikaty autentyczności i pochodzą ze sprawdzonego źródla – doskonałym wyborem będą m.in złote monety ze Skarbnicy Narodowej.