Polisa NNW dla dziecka – co warto wiedzieć?

Każdy rodzic chce, by jego dziecko było w 100% bezpieczne w każdej chwili swego życia. Niestety, nie zawsze jest to możliwe, szczególnie, gdy weźmiemy pod uwagę naturę tak młodych ludzi. Nadmiar energii i fantazji, ciekawość świata, brak wyrobionej umiejętności oceny ryzyka często kończy się nieszczęśliwym wypadkiem. Polisa dla dziecka to rozwiązanie, które w ostatnich kilku latach zdobywa coraz większą popularność.

Ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków – czym jest?

Podstawowa polisa NNW dla dziecka ma stanowić zabezpieczenie związane z następstwami rozmaitych, nieszczęśliwych zdarzeń. Są to przede wszystkim wypadki kończące się złamaniami kości, zwichnięciami, urazami (w tym także wszystkich narządów wewnętrznych) lub śmiercią. Niektóre opcje polisy NNW są ochroną także w przypadku dodatkowych skutków. Może nim być np. poparzenie ciała, jego odmrożenie, porażenie prądem czy pogryzienie lub ukąszenie przez zwierzę. Polisa dotyczy często również ataku padaczki, sepsy, zatrucia chemikaliami i gazem, krwotoku, udaru mózgu, zawału serca oraz śmierci rodzica. Czas jej trwania to ukończenie przez dziecko 18 lat, jednak w przypadku kontynuowania nauki może się przedłużyć aż do 26. roku życia. Każda firma ubezpieczeniowa ma oczywiście dla swoich klientów inną ofertę i warunki umowy.

Polisa NNW dla dziecka najczęściej kupowana jest grupowo, np. w szkole, przedszkolu, żłobku czy na obozie. Kwota, którą trzeba wówczas pokryć, nie należy raczej do szczególnie wysokich – są to wydatki rzędu ok. 50 zł rocznie. Wbrew powszechnie panującej opinii, nie jest to jednak żadnym obowiązkiem – rodzice często decydują się indywidualnie zadbać o polisę dla dziecka, wybierając konkretną opcję samodzielnie. Cena prawdopodobnie będzie wówczas wyższa, ale z reguły wiąże się to jednocześnie ze znacznym poszerzeniem zakresu takiego ubezpieczenia. Oczywiście można również wykupić oba rozwiązania, czyli szkolne i indywidualne. Decyzja w tej kwestii należy tylko do rodziców lub prawnych opiekunów dziecka.

Polisa NNW a świadczenia

Wykupiona polisa NNW dla dziecka zapewnia wypłatę świadczeń pieniężnych w ramach zrekompensowania utraty zdrowia, konieczności podjęcia leczenia, pobytu w placówce medycznej lub rehabilitowania się. Ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków to również szansa na to, że zwrócone zostaną koszty nabycia (ewentualnie wypożyczenia) środków i sprzętów medycznych, jak rozmaite urządzenia rehabilitacyjne czy ortopedyczne (np. kule, wózki inwalidzkie, protezy, gorsety, kołnierze). Polisa dla dziecka może także w niektórych wariantach objąć zasiłek w momencie, gdy dziecko nie jest zdolne do nauki.

Wiele osób zastanawia się, jakie sumy są w takich wypadkach wypłacane. Ich wysokość zależy jednak od paru czynników. Głównym z nich jest oczywiście rodzaj wykupionej polisy dla dziecka. Im szerszy wariant i większa składka, tym wyższe również odszkodowanie czy zasiłek. Kwota ta naliczana jest procentowo od całości ubezpieczenia. Decydując się na konkretną opcję, warto dokładnie zapoznać się z jej warunkami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here