leczenie bólu

Ból jest to coś, czego doświadczamy przez całe życie. Obojętnie czy to jest ból zęba, ból po rozcięciu palca albo podrapaniu przez kota. W takim momencie, gdy czujemy ból, chcemy się go jak najszybciej pozbyć. Jest to naturalny odruch. Sięgamy po różne sposoby, zarówno te naturalne, jak i farmakologiczne. Leczenie bólu jest bardzo ważne, bo skuteczne, pozwala nam normalnie funkcjonować.

Leczenie bólu – jak sobie z nim poradzić?

Wszyscy zapewne pamiętamy, że gdy boli nas głowa, to nie jesteśmy w stanie często nic robić, poza leżeniem w cichym i ciepłym pokoju. Zadbajmy wtedy o siebie i jeśli ból jest na tle nerwowym i związany ze stresem, sięgnijmy po relaksacyjne metody. Może to być ciepła kąpiel lub długi prysznic. Pomagają także małe ćwiczenia fizyczne, np. spacer w parku lub lesie. Niektórym osobom dobrze robią zapachy olejków eterycznych i zapalanie kadzidełek. Bądźmy tu jednak ostrożni i upewnijmy się, że to jest dla nas pomocne! Jeśli możemy sobie na to pozwolić, zróbmy sobie dzień wolny od pracy i poświęćmy go na coś, co sprawia nam przyjemność i radość. Takie leczenie bólu związanego ze stresem bywa bardzo skuteczne.

Jeśli boli nas ząb, to najpewniej nie obejdzie się bez wizyty u dentysty. Warto przyłożyć do bolącego miejsca wywary alkoholowe z ziół, np. olejek mentolowy lub aloesowy. Powinno to zmniejszyć ból i pozwolić we względnym spokoju dotrwać do wizyty u specjalisty.

Bóle brzucha, których przyczyna leży w problemach z trawieniem, można zaleczyć naparami z mięty lub melisy. Leczenie bólu menstruacyjnego jest skuteczne, gdy połączymy siłę naturalnych sposobów, np. przyłożenie termoforu na bolące miejsce, ze środkami farmakologicznymi.

Bóle mięśni to częsta dolegliwość. Najlepszym naturalnym sposobem jest gorąca kąpiel, wygrzewanie w ciepłym łóżku i picie gorących płynów.

Ból gardła i tchawicy można spróbować wyleczyć domowymi sposobami. Tradycyjna herbata z cytryną i imbirem czy syrop z cebuli na pewno wspomagają proces leczenia bólu. Inną metodą jest płukanie gardła ciepłą wodą z rozpuszczoną solą. Nie jest to przyjemna czynność, jednak daje bardzo dobre efekty. Jeśli mamy dostęp do ziół, np. melisy, czystka, bylicy, to warto zaparzyć je i pić gorące napary.

Jeśli naturalne, domowe sposoby na leczenie bólu nie pomagają, należy udać się do lekarza jak najszybciej. Ból jest ważnym symptomem i nie należy go lekceważyć. Im szybciej udamy się do specjalisty, tym większe prawdopodobieństwo wykrycia niebezpiecznych chorób w odpowiednim czasie. Lekarz może nam przepisywać bardzo wiele środków na leczenie bólu i na pozbycie się jego przyczyn. Można się w niektórych przypadkach zastanawiać, czy przepisywanie tabletek na leczenie bólu, bez postawienia diagnozy, to dobry pomysł. Jednak nie lekceważmy sygnałów z naszego organizmu. Słuchajmy ich i postępujmy w jak najlepszym własnym interesie. Leczenie bólu to nie żarty i poświęćmy temu należytą uwagę i przestrzeń w naszym życiu. Ignorując, narażamy się na trwałe uszkodzenie zdrowia, a w najgorszych przypadkach na możliwość śmierci.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here