Jak siać trawę?

To właśnie trawnik jest głównym elementem aranżacji Twojego ogrodu. Założenie i pielęgnacja trawnika jest stosunkowo prostą czynnością. Wystarczy, że dostosujesz odpowiednią mieszankę traw do gleby, na której posiejesz zieleninę. Jak siać trawę by mogła cieszyć oko przez wiele lat? Mamy na to przepis.

Jak siać trawę?

Jak siać trawę?By trawnik był gęsty, nasycony pełnią zieleni, wypielony, bez ubytków i przebarwień należy dobrać taką mieszankę traw, by odpowiadała ona danemu rodzajowi gleby oraz przeznaczeniu naszego trawnika. Pierwszym krokiem będzie odpowiednie przygotowanie podłoża. Aby dokładnie dobrać ziemię pod nasz przyszły trawnik, powinniśmy sprawdzić odczyn gleby (pH) oraz uzupełnić wszelkie niedobory podłoża, stosując odpowiedni nawóz bądź torf bogaty w minerały. Jest to kluczowa kwestia w procesie zakładania trawnika. Następnie powinniśmy przekopać podłoże pod zasiew przy pomocy szpadla bądź innego narzędzia na wysokość pomiędzy 15 a 30 cm. W kolejnym kroku będziemy musieli pozbawić teren wszelkich kamieni, pozostałości po budowie domu czy resztek roślin. Gdybyśmy zostawili te elementy w podłożu, mogłyby przyczynić się do zepsucia estetyki trawnika poprzez zwiększenie się pH gleby. Stworzylibyśmy wówczas sprzyjające warunki do porostu mchów, chwastów czy grzybów. Do nawadniania trawnika warto zamontować węże ogrodowe wgłąb gleby ze zraszaczami. Przedostatnim elementem przygotowania podłoża jest wyrównanie terenu. Służą do tego zwyczajne grabie ogrodowe, najlepiej metalowe. Następnie wystarczy, że utwardzisz glebę walcem, co jest o wiele łatwiejsze, gdy gleba pozostanie nawilżona. Wałkowanie podłoża najlepiej wykonywać tocząc walec w różnych kierunkach.

Dzięki prawidłowo ubitej ziemi nasz trawnik nie będzie ubijać się pod stopami

Jeśli jednak będzie odwrotnie, wałkowanie należy powtórzyć. Sianie trawy powinniśmy wykonywać na płaszczyźnie o małym spadzie w granicach 5%, najlepiej w kierunku przeciwnym do domu. Dzięki temu woda opadowa nie będzie zalegać na naszym trawniku. Ostatnim krokiem jest zasianie trawy. Procesu tego dokonywać możemy ręcznie bądź przy użyciu siewnika. Wybraną mieszankę najkorzystniej rozsiewać jest na krzyż w zalecanej przez producenta ilości. Wysiew trawy powinien być dokonany po tygodniu od nawożenia naszego trawnika. Następnie należy przykryć nasiona grabiami i powtórzyć wałkowanie podłoża w celu zabezpieczenia trawy przed wywiewaniem czy spływaniem. Dodatkowo podlejemy po wszystkim trawę przy użyciu zraszacza tak, aby nie przemieścić nasion. Po około 5-10 dniach zobaczymy pierwsze kiełki traw. Gdy trawa wzrośnie na wysokość 10 cm, powinniśmy dokonać pierwszego skoszenia trawnika.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here