Jak sadzić czosnek?

Sadzenie czosnku w polskich ogrodach jest coraz popularniejsze głównie ze względu na jego lecznicze właściwości. Jeśli w Twoim ogrodzie istnieje niewykorzystana przestrzeń, to warto zagospodarować ją w czosnek. Warzywo te cechuje się wysokim zapotrzebowaniem pokarmowym. Aby mógł swobodnie rosnąć, potrzebuje on gleb zarówno żyznych, jak i bogatych w próchnicę. W przypadku, gdy nasza gleba nie jest najlepszej jakości, konieczne będzie polepszenie jej składu w porze jesiennej obornikiem. Zaleca się, aby po nawożeniu gleby w ten sposób odczekać rok. Godnym uwagi pomysłem w przypadku sadzenia czosnku jest stosowanie płodozmianu. W tym przypadku najlepiej użyć fasoli, grochu bądź bobu. Jeśli w miejscu, w którym chcemy posadzić czosnek, w ubiegłym roku rosły inne rośliny cebulowe, nie powinniśmy tego robić. Przy uprawianiu czosnku ważne jest, byśmy pamiętali o regularnym podlewaniu, szczególnie w okolicach maja i czerwca, kiedy warzywa cebulowe wzrastają. Jest to również okres zawiązywania czosnku. Kiedy i jak sadzić czosnek?

Kiedy sadzić czosnek?

Czosnek powinniśmy sadzić w okolicach października lub nawet początkiem listopada. Drugim zalecanym okresem jest wiosna. Okolice marca lub kwietnia również doskonale się sprawdzą, jednak czosnek posadzony jesienią cechuje się większymi główkami. Do gatunków roślin ozimych w postaci czosnku należą głównie: „Ceves”, „Arkus”, „Huzar” czy „Harnaś”. Jeśli chodzi o czosnki jare, czyli te, które sadzone są wiosną, zaleca się wybrać gatunki takie jak: „Jankiel”, „Cyryl” oraz „Janus”.

Jak sadzić czosnek?

Jak sadzić czosnek?By uzyskać składniki potrzebne do sadzenia czosnku, powinniśmy podzielić jego główkę na ząbki. W przypadku główek ze sklepu spożywczego czosnek może stawiać opory w zawiązaniu główki. Najlepiej więc kupić przeznaczony materiał w sklepie ogrodniczym. Ząbki wyodrębnia się z główek zaraz przed sadzeniem. Musimy również pamiętać, aby każdy z ząbków zawierał kawałek piętki. Gdy już podzielimy główkę na ząbki, do sadzenia powinniśmy użyć głównie dużych ząbków. Rozłożenie czosnku w glebie powinno być zdystansowane na odległość około 6-7 cm między sadzonkami. Zalecana głębokość sadzenia to około 5 cm.

Kiedy dokonać zbioru czosnku?

Głównym objawem gotowości czosnku do zbioru jest załamany szczypior bądź gdy wypuszcza on kwiatostany. Po zebraniu roślin powinniśmy pozbawić je szczypioru i korzeni, a główki zostawić do obeschnięcia. W przypadku, gdy w planach mamy powtórzenie uprawy w następnym okresie, powinniśmy przechowywać główki przez 2 miesiące w temperaturze około 5-10 st. C. W przeciwnym przypadku dojrzałe ząbki mogą mieć problem z zawiązaniem główek.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here