jak powiększyć ekran?

W ostatnich dwudziestu latach doszło do niebywałego postępu w dziedzinie techniki komputerowej. Jeszcze na początku lat 80 tych komputery o pamięci operacyjnej kilku kilobajtów zajmowały całe pomieszczania. Przypominały one ponadto bardziej ogromne puszki tranzystorowe niczym z laboratorium Tesli, aniżeli sprzęty użytkowe.

Kłopotem były pierwsze kineskopowe monitoryChodzi tutaj o sławetne komputery Odra. Na zachodzie sytuacja kształtowała się odmiennie. Działo się tak z przyczyn politycznych, jak i ciągnącego się za tym faktem embarga technologicznego. Urządzenia już wtedy starano się miniaturyzować. Przykładem tego zjawiska może być występowanie licznych generacji komputerów klasy Personal Computer w Japonii oraz Stanach Zjednoczonych.

Jednak i tam początkowo jeśli chodzi ona o grafikę była uboga. Pierwsze programy opierały się o rozmaite linie, kreski czy też kropki. Tak było w przypadku pierwszej sławnej gry o nazwie Pong. W założeniu miała to być imitacja gry w ping ponga. Wielu najstarszych użytkowników wciąż wspomina tę grę z nostalgią .

Kłopotem były pierwsze kineskopowe monitory

Jakość obrazu była niska, a kolory stanowczo można by określić mianem wyblakłych. Z czasem zaczęto stawiać na coraz to bardziej poręczne konstrukcje. Jedną z pierwszych konstrukcji mieszczących się na biurku był komputer typu Commodore. Sprzęt ten korzystał z możliwości podłączenia go pod większy ekran telewizora. Upowszechniły się także dyskietki, jako nośniki danych. Pojawiły się w 1982 roku pierwsze bardziej złożone tytuły

Choć mimo tego rozwoju wciąż nie zadawano sobie pytania jak powiększyć ekran?

Działo się tak dlatego, że ówczesna liczba pikseli była niewielka. Commodore został także wyposażony w wygodną klawiaturę z wypukłymi klawiszami. Ponadto już wtedy pracowano intensywnie nad rozwojem aplikacji wykorzystywanych w licznych zadaniach biurowych. Commodore był także jednym z pierwszych produktów zagranicznej elektroniki, który był importowany do Polski. Już wtedy cieszył się ogromnym uznaniem.
Pomimo wieszczenia przez niektórych upadku, komputery stacjonarne mają się całkiem dobrze.

To właśnie z uwagi na rozdzielczość mają przewagę nad konsolami czy laptopami. Choć oczywiście laptopy mają wiele zalet, jak choćby wysoki poziom mobilności, oraz niższe wymagania w zakresie poboru energii.
Jak więc widać rozdzielczość, a więc i ekrany stają się coraz lepsze . Zjawisko to obrazuje fakt powstania fotorealistycznej grafiki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here