Eksploatacja i uszkodzenia ogumienia samochodowego

Uszkodzone ogumienie obniża maksymalne osiągi pojazdu, a także zmniejsza komfort jazdy. Jednak co ważniejsze, stanowi ono poważne niebezpieczeństwo. Okazuje się, że awaria ogumienia to jedna z głównych przyczyn wypadków na drogach. Dlatego też nie należy lekceważyć nawet najmniejszych uszkodzeń. Wymiana opon konieczna jest również wtedy, gdy ulegną one naturalnemu zużyciu. Nie można również zapominać o dostosowaniu rodzaju ogumienia do aktualnych warunków atmosferycznych.

Nie bagatelizuj niewielkich uszkodzeń

Często kierowcy widząc drobne uszkodzenia opon całkowicie je bagatelizują. Szczególnie, jeśli rysy czy pęknięcia pojawiają się na bocznych ściana poszczególnych opon. Rzeczywiście uszkodzenia takie zwykle nie wpływają na sprawność opon. Niemniej jednak nawet drobne przetarcie w jednej części opony zwiększa prawdopodobieństwo jej uszkodzenia w innych częściach. Naruszenie struktury opony sprawia bowiem, że staje się ona bardziej podatna na kolejne uszkodzenie. Dlatego też warto regularnie dokonywać oględzin opon, a w razie wykrycia nieprawidłowości udać się do fachowca. W takich przypadkach wymiana opony nie jest konieczna. Zwykle wystarczy drobny zabieg usunięcia uszkodzenia.

Kiedy opony uznajemy za zużyte?

Pracy opon towarzyszy nieustające tarcie, które w naturalny sposób przyczynia się do ich zużycia. Powierzchnia opony ulega wytarciu, czego konsekwencją jest mniejsze wcięcie bieżnika. Jego głębokość nominalnie wynosi zwykle co najmniej 9 mm. Z czasem jednak wartość ta staje się coraz niższa. Zaleca się, aby wymiany opony dokonać w momencie gdy głębokość bieżnika osiągnie wartość 3-4 mm. Natomiast bezwzględnie konieczne jest to w momencie, gdy głębokość bieżnika wynosi nie więcej niż 1,6 mm.

Opony sezonowe

Oczywistością dla każdego kierowcy powinno być dostosowanie opon do pory roku. Używanie opon letnich w zimie lub zimowych latem to ogromna nieodpowiedzialność. Mieszanki, z których skonstruowane są jedne i drugie opony, przystosowano do konkretnych warunków. Dlatego też opony zimowe doskonale radzą sobie w niskich temperaturach i na śliskiej nawierzchni. Jednak tracą one odpowiednią przyczepność przy wysokich temperaturach powietrza i asfaltu. Natomiast opony letnie gwarantują doskonałe parametry trakcyjne na rozgrzanej nawierzchni. Niestety, gdy temperatura spada, a na jezdni pojawia się lód, używanie opon letnich staje się zwyczajnie niebezpieczne. Wysokiej jakości opony zimowe i letnie od najlepszych producentów dostępne są w sklepie Oponyin.pl. W asortymencie znajduje się również wiele modeli opon całorocznych, wykonanych z mieszanki stanowiącej kompromis między konstrukcjami zimowymi i letnimi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here