Badanie genetyczne po poronieniach

Poronienie to jeden z największych dramatów w życiu każdego człowieka. Szczególnie przeżywają poronienie ludzie, którzy od dłuższego czasu starają się o dziecko. Warto wiedzieć o tym, że badania genetyczne po poronieniach mogą dać wiele cennych odpowiedzi dotyczących stanu zdrowia pary.

Badanie genetyczne dla osób starających się o dziecko

Czasami starania o dziecko trwają bardzo długo, ale nie kończą się pozytywnie. Jedną z najbardziej tragicznych sytuacji jest ta, gdy kobieta któryś raz z kolei roni ciążę. Zwykle już po drugim poronieniu, a przy trzecim już z bardzo dużą dawką pewności, lekarz doradzi badania po poronieniach. Dlaczego? Ponieważ nawykowe poronienia trzeba zdiagnozować, aby ustalić przyczynę tej sytuacji.

Badania po poronieniach

Po poronieniach mogą zbadać się obydwoje z rodziców starających się o ciążę. Zwykle są to po prostu badania genetyczne z krwi. Prowadzi się jak po to, aby wykryć, czy na przykład któryś z rodziców nie jest nosicielem poważnej mutacji genów, która powoduje powstawanie bardzo duży wad rozwojowych u dziecka, a następnie prowadzi do poronienia. Jeśli odkryje się tego typu mutacje, nie zawsze niestety można podjąć konkretne skuteczne leczenie. Nosiciele mutacji po prostu muszą niejednokrotnie pogodzić się z tym, że nie będą mogli mieć dzieci.

Badania genetyczne płodu po poronieniu

Badania genetyczne po poronieniach to nie tylko badania, które są oferowane rodzicom starającym się o dziecko. Prawdziwym przełomem są bowiem badania genetyczne płodu po poronieniu. Materiał genetyczny pobrany z płodu jest poddawany licznym analizom, dzięki czemu można ustalić, co było prawdopodobna przyczyną poronienia. Genetycy szukają między innymi różnego rodzaju mutacji, które prowadzą do powstawania konkretnych wad rozwojowych prowadzących do obumarcia płodu w łonie matki. Jeżeli takie wady zostaną wykryte, często istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że w kolejnej ciąży również podobna wada będzie miała miejsce. Oczywiście nie zawsze jest to reguła, bo czasami pewne mutacje genów pojawiają się tylko i wyłącznie podczas jednej ciąży, są po prostu dziełem przypadku, który prowadzi do tak tragicznych skutków. Warto to wyjaśnić, aby mieć pełną wiedzę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here