Zbrojniki niebieskie

Zbrojniki to chętnie wybierane gatunki glonojadów. Wśród nich znajduje się zbrojnik niebieski, wzbudzający zachwyt wśród wielu akwarystów. Hodowla, karmienie jak i samo przygotowanie zbiornika pod ten gatunek nie jest szczególnie trudne. Poniżej przedstawiamy garść najważniejszych porad skierowanych do wszystkich przyszłych hodowców zbrojników niebieskich. Dowiesz się jak wygląda karmienie tej odmiany, jakich warunków życiowych potrzebuje do prawidłowego rozwoju oraz przygotować swój zbiornik pod hodowlę zbrojnika. 

Zbrojniki niebieskie – przyjazny glonojad w Twoim zbiorniku 

Zbrojniki niebieskie należą do najchętniej wybieranych odmian glonojadów w naszym kraju. Są idealne do utrzymania w warunkach typowo domowych. Nie wymaga dużego nakładu pracy ani przygotowania specjalnie wyszukanych sprzętów. Ponadto jest to odmiana stosunkowo przyjazna i pokojowo nastawione do współżycia z innymi rybkami. Jest to cecha odróżniająca zbrojniki niebieskie od innych przedstawicieli swojej rodziny. Świetnie dogadują się zarówno z rybami jak i ślimakami zamieszkującymi ten sam zbiornik. 

Zbrojniki niebieskie są dość dużą odmianą. W naturalnym środowisku osiąga długość do 14 cm, a niekiedy nawet więcej. Posiadają charakterystyczny błękitno-szary kolor ubarwienia oraz niedużych rozmiarów plamki. Grzbiet ozdabiają białe pasy. Samice są mniejsze od samców, co ułatwia rozróżnienie płci oraz ich rozmnażanie. 

Zbrojniki niebieskie to także ryby żywotne. W warunkach hodowlanych mogą dożyć nawet 10-12 lat, cały czas zachowując dobrą kondycję oraz sprawnie oczyszczając Twoje akwarium z nadmiaru glonów. Podobnie jak inne hodowlane glonojady, zbrojniki posiadają paszczę wyposażoną w przyssawkę, za pomocą której będą wchłaniać pokarm. 

Zbrojnik niebieski w domowym akwarium 

Przygotowanie akwarium, w którym znajdzie się zbrojnik niebieski, nie jest szczególnie trudne. Warto wybierać akwaria o pojemności większej niż 80 litrów. Należy umieścić w nich filtr, grzałkę oraz napowietrzacz, które pomogą zagwarantować właściwe warunki dla rozwoju. Gotowe zestawy akwariowe znajdziesz pod linkiem: https://www.aquael.pl/produkty/akwarystyka/zestawy-akwariowe/. Nie należy przesadzać z ilością zbrojników, gdyż ich nadmiar mógłby powodować zachowania agresywne. Zaleca się też utrzymywać wodę na poziomie 6-8 pH. Ponadto zbrojniki niebieskie mają bardzo dużą tolerancję na temperatury, dostosowując się do warunków w danym środowisku. 

Rozmnażanie zbrojnika niebieskiego nie należy do trudnych zadań. Ryby te mogą składać ikrę albo w akwariach rozrodowych (osobnych zbiornikach), albo w tych samych, w których żyją na co dzień. Oczywiście, lepszym rozwiązaniem jest odseparowanie zbrojników od rybich sąsiadów i umieszczenie ich w bezpiecznym inkubatorze. Z pewnością, dobrze wpłynie na rozwój miotu oraz jego liczebność. 

Zbrojniki najchętniej odżywiają się glonami, które stanowią ich główny przysmak. Im zbrojnik będzie starszy, tym rzadziej będzie jednak sięgał po glony, poszukując innego pokarmu, łatwego do przyswojenia. W jego diecie mogą znaleźć się warzywa, rośliny, tabletki, płatki oraz pokarm granulowany. Oczywiście, dobrze jest stosować dietę rozbudowaną i urozmaiconą, której podstawą będą glony.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here