kasa fiskalna

Rejestracja kasy fiskalnej nazwana jest procesem fiskalizacji. Jeśli chodzi o kasy online, to odbywa się ona automatycznie, jednak w przypadku tradycyjnych kas istnieją co do tego odpowiednie regulacje. Jako przedsiębiorca musimy dopilnować wszyskich potrzebnych przy rejestracji kroków. Jakie to kroki? Jak i gdzie dokonuje się zgłoszenia kasy? Jak przebiega proces fiskalizacji? Przekonajmy się!

Zobacz też: https://www.ipo.pl/rejestracja-kasy-fiskalnej/ 

Rejestracja kasy fiskalnej – zgłoszenie

Użytkownicy kas z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii w dalszym ciągu mają obowiązki zgłoszeniowe. Taki obowiązek został jednak zmniejszony. Użytkownicy nie muszą teraz składać do urzędu skarbowego zawiadomienia dotyczącego rozpoczęcia ewidencjonowania na kasie fiskalnej. W dalszym ciągu obowiązuje obowiązek zgłoszenia do właściwego naczelnika urzędu skarbowego danych dotyczących kasy po dokonanej fiskalizacji, czyli rejestracji kasy.

Gdzie zgłosić dane dotyczące kasy fiskalnej?

Najpierw musisz znaleźć urząd skarbowy do którego powinieneś zgłosić dane dotyczące kasy z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii:

  • w momencie, gdy jednoosobową działalność gospodarczą – zgłoś kasę fiskalną do urzędu skarbowego właściwego dla twojego miejsca zamieszkania,
  • prowadzisz firmę jako osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej – zgłoś kasę fiskalną do urzędu skarbowego właściwego dla siedziby podmiotu,
  • nie masz w Polsce siedziby, ale na stałe prowadzisz tutaj działalność gospodarczą – zgłoś kasę fiskalną do urzędu skarbowego właściwego dla stałego miejsca prowadzenia działalności,
  • nie masz siedziby, ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce – zgłoś kasę fiskalną do Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście,
  • kiedy masz oddział w Polsce, wielomilionowe przychody ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług, firmę z kapitałem zagranicznym – w wyspecjalizowanym, dużym, urzędzie skarbowym.

Jak przebiega fiskalizacja tradycyjnej kasy?

Serwisant dokonuje fiskalizacji kasy. W tym momencie następuje praca modułu fiskalnego kasy z pamięcią fiskalną kasy, zakończoną wydrukiem dobowego raportu fiskalnego.

Do pamięci kasy serwisant wprowadza twój NIP, otrzymujesz dobowy raport fiskalny potwierdzający fiskalizacje.

Do obowiązku przedsiębiorcy należy dołączenie raportu z fiskalizacji do książki kasy. Książka kasy jest to dokument, który zawiera:

  • dane o kasie rejestrującej, 
  • obowiązkowe przeglądy techniczne kasy,
  • inne dane dotyczące kasy.

Przedsiębiorca musi ją prowadzić i przechowywać tak długo, jak używa kasy.

Zobacz też: http://cooltural.pl/czytac-wiecej-ksiazek-wskazowki/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here