skaza białkowa

Skaza białkowa u dorosłych nie występuje tak powszechnie, jak u niemowląt, bo alergia ta pojawia się w wieku niemowlęcym oraz zwykle instynktownie zanika czy łagodnieje blisko drugiego, trzeciego roku życia. Czasami natomiast sygnały uczulenia zostają na całe życie, wówczas niezbędna jest dieta eliminacyjna. Skaza białkowa u dorosłych, tak samo jak u dzieci, to nic innego, jak typ alergii pokarmowej na białka. Niejednokrotnie przyjmuje się, że ważnym alergenem jest mleko krowie, jednak okazuje się, iż skazę białkową u dorosłych potrafią spowodować nie tylko białka zwierzęce, ale również białka roślinne. Skaza białkowa niejednokrotnie pojawia się w czasie niemowlęcym, ale powszechnie blisko roku życia u dzieci dochodzi do przywrócenia odpowiedniej tolerancji białek oraz dlatego skaza białkowa u dorosłych nie jest tak popularnym zaburzeniem, jak u młodszych chorych.

Czym jest skaza białkowa oraz kiedy się pojawia

Skaza białkowa jest to zwykłe określenie dotyczące nadwrażliwości na białko mleka krowiego. Jednak może być w dowolnym wieku, niejednokrotnie sygnały pojawiają się już we wczesnym dzieciństwie. U większości uczulonych osób może dochodzić do samodzielnej remisji oraz przywrócenia odpowiedniej tolerancji białek. Z tego powodu skaza białkowa u dorosłych nie jest obecnie tak popularna. Częstym kłopotem jest tzw. uczulenie na mleko u chorych pediatrycznych. Skaza białkowa u dzieci badana jest chociażby u 1 na 100 osób poniżej 18. roku życia. Są analizowania naukowe pokazujące, iż w grupie dzieci karmionych sztucznie dolegliwość może pojawiać się nawet trzy razy częściej. Skaza białkowa u niemowląt karmionych naturalnie mlekiem mamy nie występuje, ale oczywiście możliwe jest rozwinięcie się dolegliwości w czasie przejścia na żywienie mieszankami sztucznymi czy podczas dodawania do kuracji artykułów zawierających białka mleka krowiego. Do grupy chorych obciążonych zwiększonym ryzykiem wzrostu skazy białkowej kwalifikuje się osoby o rodzinnym obciążeniu i z odmiennymi dolegliwościami zawierającymi się w spektrum atopii, jak nadwrażliwość na wziewne elementy środowiskowe (np. nadwrażliwość na pyłki roślin), na różne elementy pokarmowe czy z rozpoznaną astmą oskrzelową.

czym jest skaza białkowa i jakie ma skutki ta alergia

Skaza białkowa – sygnały u dzieci oraz dorosłych

Sygnały nadwrażliwości na mleko powszechnie są mało charakterystyczne oraz często postawienie odpowiedniej oceny wymaga wyeliminowania szeregu różnych wad czy wykonania testów prowokacyjnych. W celu osiągnięcia pogłębionego panelu badań diagnostycznych niejednokrotnie niezbędna jest konsultacja u lekarza w branży alergologii.
Wśród symptomów które potrafią informować o skazie białkowej – również u dzieci, jak oraz dorosłych – wymienia się: ból brzucha, nieżyt nosa, kaszel, świąd skóry, zmiany skórne w formie zaczerwienienia czy wysypki.
Skaza białkowa u niemowląt oraz dzieci częściej przejawia się:
1. ulewaniem podczas karmienia,
2. nudnościami oraz wymiotami,
3. biegunką, czasem z domieszką śluzu oraz krwi,
4. zahamowaniem wzrostu wagi ciała oraz rozwoju,
5. zwiększoną ciepłotą ciała bez innej konkretnej etiologie.
Stwierdzenie powstawania symptomów skazy białkowej stanowi znak, by udać się z dzieckiem do specjalisty. Często dwa ostatnie sygnały ogólne, informujące o wpływie dolegliwości na rozwój dziecka, wymagają natychmiastowej pomocy lekarza.

[Głosów:2    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here