antygen
fot. unsplash.com

Antygen CA-125 to jeden z podstawowych markerów stosowanych w diagnostyce nowotworowej. Pozwala na zidentyfikowanie raka jajnika, piersi, trzustki, płuc czy nawet endometrium. Sprawdź, co powinieneś o nim wiedzieć.

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/antygen-nowotworowy-ca-125/

Czym tak naprawdę jest antygen nowotworowy CA-125?  W zdrowym organizmie jest to glikoproteina, wytwarzana w dużej części w narządach rodnych – komórkach macicy, jajowodu, ale równie otrzewnej, osierdzia i opłucnej. Wieloletnie badania udowodniły również, że często jest obecny na powierzchni komórek nowotworowych. Tę właściwość wykorzystano do diagnostyki nowotworowej.

Przekroczenie normy

Jaka zatem jest norma wskaźnika dla antygenu nowotworowego CA-125? Według lekarzy to między 65 a 350 U/ml. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że zmiany hormonalne mogą wpływać na wynik fałszywie dodatnio. Nie zawsze więc przekroczenie tej normy oznacza chorobę nowotworową. Jest to jednak wskazanie do dalszej diagnostyki. Nie wolno jednak bagatelizować najmniejszych odchyleń od normy. Im bowiem bardziej przekroczona norma tym bardziej zaawansowane stadium choroby wskazuje. W przypadku choroby nowotworowej liczy się szybki czas reakcji i podjęcia właściwej terapii. Wiadomo, ze największe szanse na wyleczenie maja osoby, u których zdiagnozowano nowotwór we wczesnym stadium.

Zreszta antygen nowotworowy CA-125 stosowany jest nie tylko jako marker do wstępnej diagnostyki. Pozwala on kontrolować ewentualne nawroty choroby po jej wyleczeniu, a także kontrolować rozwój choroby podczas terapii. Badanie tego antygenu jest też stosowane jako wskaźnik skuteczności wdrożonej terapii.

Przeczytaj też: http://www.cyber-fly.pl/o-czym-swiadczy-barwa-moczu/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here