jak robić zdjęcia nocą?

Wykonywanie zdjęć przy słabym oświetleniu od zawsze było uważane za prawdziwy test możliwości danego aparatu fotograficznego, ale nie tylko. Fotograf również musiał się wykazać. Zdjęcia nocne są jednym z najtrudniejszych rodzajów zdjęć, zwłaszcza jeżeli ktoś dopiero rozpoczyna swoją przygodę z fotografią. Najczęściej popełnianymi błędami jest rozmycie, niedoświetlenie lub wręcz przeciwnie prześwietlenie. W wyniku tego, wiele osób poddaje się i rezygnuje z wykonywania zdjęć tego typu. Jednak jeżeli ktoś jest zawzięty i chce się nauczyć, zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu, w którym znajduje się kilka cennych rad.

Źródło: https://www.wroclovedesign.pl/w-jaki-sposob-wykonywac-zdjecia-noca/

Korzystaj z ISO

Pod terminem ISO znajduje się czułość matrycy aparatu na światło. Zasada tutaj jest jedna im większe ISO, tym krócej można naświetlać dane zdjęcie. Oprócz tego pojawia się mniejsze ryzyko ruszenia fotografii. Jeszcze dobrych kilka lat temu ISO było niezwykłym problemem dla wielu fotografów. W wyniku tego przez ten okres czasu stawiali oni wyłącznie na niższe ISO. Z czasem technologia zaczęła się rozwijać, a dzięki temu obecnie ISO można ustawić wyżej, bez obaw że zdjęcie będzie słabe.

Miej czas pod kontrolą

Jeżeli czas naświetlania jest dość długi, może dojść do ruszenia i rozmycia fotografii. Oczywiście, jeżeli posiadamy odpowiednią ilość czasu i jesteśmy w stanie tyle wystać z pewną ręką, możemy ustawić 1/30 sekundy. Jedna zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest ustawienie 1/80 albo 1/100 sekundy. Gdy jesteśmy pozbawienie możliwości kontrolowania czasu, powinniśmy zdecydować się zwiększyć ISO. Ale to nie wszystko warto też pomyśleć o opcji Priorytet czasu w aparacie. Dzięki niej sprawimy, że długość czasu naświetlania będzie kluczowa.

Ustawienie balansu bieli też jest ważne

Światło, które jest emitowane przez klasyczną żarówkę jest całkowicie inne niż z jarzeniówki. Aby nasz sprzęt mógł sobie z tym poradzić, powinniśmy zastosować balans bieli. Jeżeli źle go ustawimy nasze fotografie będą zbyt różowe lub zbyt żółte. Jest to ciężki kawałek chleba, zarówno dla laika, jak i profesjonalisty. Jak sobie z tym poradzić? Najpierw trzeba rozpocząć obróbkę zdjęć od balansu bieli. A dopiero później określić inne kolory, które widnieją na zdjęciu. Balans bieli można również ustawić w trakcie pracy.

Zobacz też: http://www.cyber-fly.pl/wykonywanie-zdjec-koncercie-o-czym-nalezy-pamietac/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here