Jak struktura włosów wpływa na ich wygląd?

Pielęgnacja włosów jest bardzo ważna i należy ją dobrać do każdego rodzaju indywidualnie. To struktura włosa zwykle determinuje jego wygląd i podpowiada, jakie zabiegi pielęgnacyjne powinno się stosować. Warto poznać budowę włosów, by móc odpowiednio o nie dbać.

Włos budowa

To, na co mówi się „cebulka włosa” w rzeczywistości jest korzeniem włosa, zakończonym tzw. brodawką. Cebulka włosa to po prostu jego zakończenie, które znajduje się pod skórą, wszystko, co wystaje ponad nią nazywa się jego trzonem. Biorąc pod lupę każdy pojedynczy włos budowa może się różnić w znacznym stopniu, nawet jeśli obserwuje się włosy tej samej osoby.

Struktura włosa, którą wyróżniamy na podstawie jego powierzchni:

a) włosy niskoporowate – są z wyglądu i w dotyku najbardziej gładkie. Jest to rodzaj włosów najbardziej pożądany przez kobiety: lśniące, delikatne i jedwabiste. Ich minusem jest duża oporność na wchłanianie składników odżywczych z odżywek oraz masek. Mają bardzo słabe tendencje do falowania i kręcenia się, również po stylizacji, loki bardzo szybko mogą się rozprostowywać.

b) włosy średnioporowate – są przejściowe pomiędzy jednym rodzajem, a drugim. Ich pielęgnacja zwykle wymaga mniej wiedzy i można stosować zarówno produkty do nisko- jak i wysokoporowatych włosów. Średnioporowate włosy mają umiarkowaną tendencję do falowania i kręcenia się, a w dotyku da się wyczuć delikatną chropowatość.

c) włosy wysokoporowate – są zdecydowanie mocno chropowate i często silnie kręcone. Mają tendencje do rozdwajających się końcówek, puszenia i przesuszenia. Wymagają dużej ilości szamponów i odżywek nawilżających oraz częstego olejowania.

Dwie popularne metody na określenie struktury włosów:

1. Metoda „na dotyk” – jest to metoda szybka, ale wymaga doświadczenia. Łatwo w ten sposób wykryć włosy niskoporowate, natomiast osoba niedoświadczona może mieć problem z rozgraniczeniem średnio- oraz wysokoporowatych. Wystarczy wyrwać lub obciąć u nasady jeden włos i przesunąć go pomiędzy opuszkami kciuka i palca wskazującego. Jeśli powierzchnia włosa jest gładka, mamy do czynienia z włosami niskoporowatymi, im bardziej chropowata tym porowatość włosów większa.

2. Metoda „wodna” – metoda polega na napełnieniu miski ciepłą wodą i wrzuceniu włosa na jej powierzchnię. Włosy niskoporowate powinny utrzymać się na powierzchni nawet powyżej 15 minut, natomiast wysokoporowate bardzo szybko zanurzą się. Włosy średnioporowate wytrzymają kilka minut, a po czasie zaczną powoli się zanurzać pod powierzchnię wody.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here