W jaki sposób powstają nowoczesne domy?

Co to znaczy mieszkać nowocześnie? To pytanie z pewnością zadają sobie mieszkańcy bloków powstających niegdyś z tzw. wielkiej płyty, a także wszyscy ci, którym wydaje się, że nie stać ich na nowoczesność. Tymczasem współczesne budownictwo to trzy filary: funkcjonalność, oszczędność, szybkość. Dowodem na to są gotowe tanie domy.

Jak otrzymać gotowy dom w kilka dni?

Budowlanka jest prężnie rozwijającą się dziedziną, więc to, co jeszcze do niedawna wydawało się niemożliwe, teraz jest sprawą oczywistą i swoistą normą. Moda na błyskawicznie stawiane obiekty mieszkalne powoli zakorzenia się więc na polskim gruncie. Priorytetem jest tu komfort i wygoda. Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się niewielkie, ustronne domki, położone za miastem. Skromny metraż jest praktyczny, jeśli chodzi o sprzątanie, poza tym innowacyjne aranżacje pozwalają umiejętnie pomieścić potrzebne meble i sprzęty na małej powierzchni.

Gotowe tanie domy powstają bardzo szybko, ponieważ wytworzone wcześniej prefabrykaty ścienne, stropowe i dachowe przyjeżdżają po prostu z fabryki i wystarczy je ze sobą zintegrować, by powstała zamknięta forma mieszkalna. To proste niczym układanie puzzli, choć rezultaty są znacznie bardziej efektowne.

Surowce wykorzystywane na prefabrykaty

Prefabrykaty do gotowych tanich domów powstają z lekkich, ekologicznych, łatwych w obróbce materiałów, jak chociażby drewno, które pozwala tworzyć stylowe oraz wysmakowane kompozycje. Postulatem stawianym przez nowoczesne budownictwo jest bowiem często również dążenie do ochrony środowiska naturalnego, bez utraty jakości.

Prefabrykaty wytwarzane są przez cały rok, nie ma zatem ryzyka, że ich zabraknie, a przez to budowa domu zostanie wstrzymana do wiosny. Korzystanie z przygotowanych uprzednio elementów mogłoby w przyszłości wyeliminować problem przestojów na placach budowy. Konstruowanie obiektów z gotowych części jest wyrazem innowacyjnej myśli, która od dawna jest już widoczna np. w Skandynawii, gdzie w krótkim czasie buduje się niewielkie drewniane dacze, charakteryzujące się funkcjonalnością, ale także prostotą zastosowanych rozwiązań i kreatywną myślą konstruktorską.

Zalety termopłyty

W gotowych tanich domach często, zamiast standardowych fundamentów, wykorzystuje się tzw. termopłytę. Ma ona przede wszystkim za zadanie sprawić, by budynek optymalnie funkcjonował pod względem energetycznym i cyrkulacyjnym.

Termopłyta zapewnia ocieplenie obiektu (zarówno poziome, jak i pionowe), a także jego prawidłową izolację termiczną. Jest doskonale przystosowana pod instalacje wodne, kanalizacyjne, czy instalacje co. Zazwyczaj daje również możliwość zainstalowania ogrzewania podłogowego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here