Przepompownia ścieków - podstawowe informacje

System zawierający przepompownie przydomowe, budowany jest w odległości kilku metrów od budynku użytkowego. Wyposażony jest on w pompę: pojedynczą w przypadku domów jednorodzinnych, bądź podwójną, ma objąć dom wielorodzinny czy obiekt przestrzeni publicznej. Przepompownie mają średnią głębokość wynoszącą ok. 2 m.

Informacje ogólne

W dużym uproszczeniu, domowa przepompownia jest zbiornikiem, który podłączony zostaje do kanalizacji. Ścieki z toalety oraz odpływów są pompowane automatycznie, za sprawą odpowiednich mechanizmów. Przepompownie przydomowe wybierane są w sytuacjach, gdy ścieki nie chcą się spłukiwać, ponieważ położenie budynku jest niekorzystne dla systemu kanalizacyjnego.

Substancje, jakie mogą być odprowadzane przez taki system grawitacyjno-ciśnieniowy to: brudna woda z toalet, fekalia, woda pochodząca z pralek, wanien czy pryszniców oraz woda z piaskiem.

Plan przepompowni przydomowej

Zaprojektowanie przydomowej pompowni wiąże się z dokładnymi wymogami co do precyzji instalacji. Projektant powinien zatem przeanalizować dostępne na rynku komponenty i odnaleźć wśród nich takie, które odpowiedzą na potrzeby danego budynku. Mowa tutaj o pompach ściekowych, rozdzielni zasilająco-sterującej oraz armaturze o charakterze zaporowym. Poszczególne elementy będą poprawnie pracować tylko wtedy, gdy zostaną poprawnie zainstalowane. Analiza parametrów wyjściowych powinna być zatem niezwykle szczegółowa.

Przy doborze instalacji warto wziąć pod uwagę takie kwestie, jak skład chemiczny, konsystencja i temperatura odprowadzanych substancji. Nie bez znaczenia pozostaje również sąsiedztwo innych pomieszczeń, ponieważ praca przepompowni generuje określony hałas.

Przepompownie przydomowe – ceny

Trudno jednoznacznie określić cenę projektu i budowy. W zależności od położenia przepompowni i warunków gruntowych, kwota orientacyjna waha się od 2 do nawet 15 tysięcy złotych. Niektóre elementy pompowni mogą się okazać prawdziwą okazją cenową, inne zaś nie. Nie warto jednak szukać najtańszych materiałów, bo całość konstrukcji może się okazać nietrwała. Dużą popularnością cieszą się zbiorniki, które gwarantują pompowni optymalną szczelność i trwałość. Warto jednak pamiętać, że elementy z droższej półki cenowej będą wymagały większego nakładu pracy, podczas ich późniejszej instalacji.

Ceny domowych przepompowni ścieków nie są niskie, ale można je traktować jako swego rodzaju inwestycję. Tego rodzaju systemy podnoszą bowiem ogólny komfort życia i jakość użytkowania domowych urządzeń sanitarnych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here