Kontrakty futures

Transakcje kontraktami futures, odbywają się między osobą sprzedającą a kupującą, w której pierwsza strona zobligowana jest do sprzedaży określonej w umowie ilości instrumentu bazowego za wyrażoną na niej cenie, w konkretnie określonym terminie. Osoba kupująca zobowiązuje się natomiast do kupna aktywa w terminie ściśle określonym w dokumencie. Standardy jakościowe i ilościową są szczegółowo opisane w dokumencie i podlegają konkretnym standardom, zależnym od poszczególnej giełdy. Jak wygląda wykorzystanie futures w praktyce?

Specyfika kontraktów futures

Tego typu transakcje wydają się skomplikowanym procesem inwestycyjnym, gdyż są one przeprowadzane z uwzględnieniem tak zwanej ceny terminowej, czyli wartości ustalonej, która jest obligatoryjna w przyszłości, jak i konkretnego dnia sfinalizowania transakcji, czyli daty rozliczenia. Jest to uzależnione z zobowiązaniem kupującego do odbioru towaru, oraz jego zbytku przez sprzedającego w zdefiniowanym terminie. Instrumentem bazowym może być tutaj zarówno benzyna, jak i owies czy złoto.

Starając się przenieść definicję działania tego typu kontraktów na rynek giełdowy, trzeba wyobrazić sobie obie strony transakcji i ich motywację do jej przeprowadzenia. W przypadku, jeśli nie jesteś przekonany co do konkretnej giełdy, kliknij i sprawdź ofertę platformy inwestycyjnej Saxo Bank, w której możesz uzyskać dostęp do ponad 200 kontraktów futures.

Proces transakcji

Powiedzmy, że chcesz nabyć 100 galonów benzyny po korzystnej cenie, gdyż możesz sprzedać je następnie ze znacznym zyskiem. Bardzo często początkujący inwestorzy, wyobrażają sobie konieczność fizycznego odbioru towaru, co często jest czynnikiem powstrzymującym przed transakcjami tego typu towarami.

Jednak handlując kontraktami terminowymi na giełdzie, zawsze dojdzie do sprzedaży jeszcze przed nastąpieniem fizycznej dostawy. W praktyce obracanie towarami na zasadach kontraktów futures polega tak naprawdę na spekulacji, a prawne zabezpieczenia brokerów uniemożliwiają nawet faktyczną dystrybucję.

Oczywiście transakcje terminowe obowiązuje nie tylko w przypadku towarów, ale także walut, akcji czy indeksów. W tym miejscu można by zadać pytanie: dlaczego warto zdecydować się na tego rodzaju inwestycję? Polecamy zapoznać się z artykułem zamieszczonym na The Balance, który w szczegółowy sposób opisuje plusy i minusy handlu kontraktami terminowymi, przybliżając przy tym angielskie słownictwo branżowe.

Naszym zdaniem najczęstszym czynnikiem motywującym inwestorów, jest płynność rynku i możliwość otworzenia zarówno pozycji długich, jak i krótkich, a także obowiązkowy depozyt zabezpieczający i możliwość wykorzystania dźwigni finansowej, co może znacząco podnieść zyski przy stosunkowo niskim koszcie inwestycyjnym.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here