kalendarz ciąży

Ciąża to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych okresów w życiu kobiety. Sprawdź, jak zmienia się ciało w ciąży, zobacz, jak uczy się maluszek oraz czerp przyjemność z tychże niezwykłych 9 miesięcy.Jeśli właśnie dowiedziałaś się, iż za niespełna rok zostaniesz mamą, gratulujemy! Dzisiaj jest najlepszy czas na zapoznanie się z kalendarzem ciąży. Pamiętaj, iż odpowiedni rozwój ciąży i Twoje dobre usposobienie w stanie błogosławionym zależą w całej liczby od dobrze zbilansowanego codziennego menu. Dbaj o zróżnicowany jadłospis przepełniony produktami najwyższej klasy, a za zgodą specjalisty uzupełniaj dietę o suplementy zawierające DHA, kwas foliowy, magnez, żelazo, jod i witaminę D3 – najistotniejsze mikroelementy, które już z ważnych dni ciąży wspierają odpowiedni wzrost płodu.

Pierwszy trymestr (do 13. tyg.): ważny początek

Początek wg kalendarza ciąży zawsze zajmuje się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a jej pierwsze sygnały pojawiają się dopiero po kilkunastu dniach od zapłodnienia. W wczesnym czasie nie widać jeszcze dużych zmian w ciele przyszłej mamy, możesz natomiast czuć poranne mdłości, być gładka oraz przemęczona. Hormony w Twoim ciele szaleją w najodpowiedniejsze – wahania nastroju, zmiana smaku oraz powonienia lub ciążowe „zachcianki” są konsekwencją huśtawki hormonalnej.

czemu warto zapoznać się z kalendarzem ciąży

Drugi trymestr (do 26. tyg.): dobre samopoczucie oraz będący brzuszek

Twój brzuch oraz biust jeszcze bardzo się zaokrąglają, a dziecko narasta oraz narasta. Na koniec drugiego trymestru, czyli w 26. tygodniu ciąży, maluch mierzy ponad 30 cm oraz waży już blisko 700 g, a Ty sama jesteś wyższa o blisko 5 kg. Dziecko coraz niezwykle czuje – w 16. tygodniu zaczyna odbierać wibracje fal dźwiękowych, a 2 tygodnie później samo wydaje pierwsze odgłosy. W 21. tygodniu na języku maluszka pojawiają się kubki smakowe, po 3 tygodniach dziecko czuje nastroje swojej mamy, oraz w 26. tygodniu cieszy się w sum na rozmaite dźwięki płynące ze świata zewnętrznego.

Trzeci trymestr (do 40. tyg.): w oczekiwaniu na całe wyjście

Kalendarz ciąży wskazuje, że w tamtym czasie obniża się aktywność płodu, możesz rzadziej, jednak intensywniej czuć ruchy płodu. Jeszcze ma się obrzęk kończyn dolnych, żylaki, świąd skóry na brzuchu. Łatwiej Ci oddychać, bo obniża się macica. Możesz narzekać na bezsenność. Skurcze są liczniejsze i niezwykle odczuwalne. Wielki brzuch powoduje, iż czujesz się niezręczna oraz potrafisz stanowić kłopoty z energicznym poruszaniem. Narządy wewnętrzne są bardziej ściśnięte, a serce pracuje szybciej, więc staraj się dużo odpoczywać. Nie stanowi toż dobre, bo kobiety w tym okresie przygotowują dom na przyjście dziecka. Urządzają, porządkują. Jest to tak zwany syndrom wicia gniazda.
Analizowania, jakie powinnaś wykonać w tym miesiącu:
•38-39 tydzień ciąży: badanie moczu, pomiar ciśnienia, waga ciała, ocena pH wydzieliny pochwowej, tętno płodu, badanie położnicze (wysokość dna macicy), ocena ruchliwości płodu przez ciężarną,
•po 40 tygodniu ciąży: badanie moczu, badanie USG, pomiar ciśnienia, waga ciała, badanie położnicze (wysokość dna macicy), ocena ruchliwości płodu przez ciężarną, KTG, tętno płodu, ocena pH wydzieliny pochwowej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here