Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Wilgotność powietrza w domu, biurze czy mieszkaniu to bardzo ważny parametr, który decyduje nie tylko o naszym samopoczuciu, ale również ma wpływ na meble, książki czy ubrania jakie znajdują się w pomieszczeniu. Za prawidłowy poziom wilgotności przyjmuje się od 30 do 65% przy czym optymalna dla samopoczucia człowieka jest wilgotność 40-60%. Wilgotność w pomieszczeniach zamkniętych (zgodnie z Polską Normą) nie powinna natomiast spadać poniżej 30%. Poziom wilgotności zależy przede wszystkim od pory roku. Najwyższa jest w okresie letnim obfitującym w opady deszczu. Spada w okresie zimowym kiedy działające ogrzewanie i zamknięte okna powodują wysuszanie powietrza nawet poniżej 20% wilgotności. Tak niski poziom pary wodnej w powietrzu powoduje wysuszanie śluzówki nosa i może być powodem drapania w gardle i trudności w oddychaniu.

Wbrew pozorom suche powietrze nie jest również korzystne dla drewnianych mebli czy podłóg i może powodować pojawianie się spękań i szczelin. Stąd ważne jest utrzymywanie odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniu poprzez jego nawilżanie. Dawnej rolę nawilżacza pełniły mokre ręczniki rozwieszanie na grzejących kaloryferach bądź glinianie (lub plastikowe) pojemniki napełniane wodą i mocowane do żeberek grzejnika. Obecnie na rynku dostępne są specjalne urządzenia służące nawilżaniu powietrza, tzw. nawilżacze.

Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Oferta jest bogata i zróżnicowana pod względem cen, parametrów i wzornictwa. Nawilżacz powinien być wyposażony w filtr. Przy czym spotkać można urządzenia z filtrami różnego typu:

  • filtr węglowy – eliminuje nieprzyjemne zapachy
  • filtr ceramiczny – filtruje wodę rozpylaną w formie mgiełki
  • filtr HEPA – zatrzymuje pyłki i kurz (szczególnie polecany dla alergików).

Jaki nawilżacz powietrza wybrać?Przydatny jest również higrostat czyli czujnik wilgotności, który automatycznie wyłączy urządzenie gdy poziom wilgotności osiągnie optymalną wartość. Obok higrostatu istotny jest higrometr czyli wskaźnik wyświetlający aktualny poziom wilgotności powietrza. Opcją, którą warto rozważyć jest tryb pracy nocnej. Chociaż nawilżacze należą do cichych urządzeń, a ich praca nie stanowi zbytniej uciążliwości w ciągu dnia to nawet delikatne buczenie może być niezwykle irytujące w ciągu nocy. Tryb pracy nocnej eliminuje tę niedogodność.

Ponadto wybierajmy urządzenia z wbudowanym jonizatorem powietrza. Jonizacja czyli „produkcja” jonów ujemnych pozwala na ograniczenie wpływu tzw. elektrosmogu na nasze zdrowie. Ostatnia kwestią pozostaje design. Jak na każdym innym rynku również w tym przypadku producenci prześcigają się w oferowaniu urządzeń o ciekawym wzornictwie. Warto więc zapoznać się z ofertą i wybrać urządzenie, które uznamy za spełniające nasze oczekiwania.

Wybieramy nawilżacz powietrza

Wybór konkretnego modelu wcale nie jest taki oczywisty, gdyż mamy tu do czynienia jeszcze z trzema typami nawilżaczy: ewaporyzacyjne, ultradźwiękowe oraz hybrydowe. Nawilżacze ewaporyzacyjne charakteryzują się przede wszystkim względnie niskim zużyciem energii. Są również skuteczne w nawilżaniu powietrza i ciężko jest przesadzić z wilgotnością. Mogą również rozpylać różnego rodzaju środki zapachowe. Niestety potrafią dość głośno pracować. Nawilżacze ultradźwiękowe pracują za to dość cicho. Również nie zużywają zbyt dużo energii i charakteryzują się sporą wydajnością. Do wad możemy zaliczyć konieczność okresowej wymiany filtra w niektórych modelach oraz czyszczenia całego urządzenia. Trzeci typ czyli nawilżacze hybrydowe charakteryzuje się przede wszystkim korzystną ceną oraz sporą wydajnością. Do was należy niestety zaliczyć wysokie zużycie energii co obecnie nie jest bez znaczenia. Takie nawilżacze musimy także regularnie czyścić.

Domowe sposoby na nawilżanie powietrza

Domowe sposoby na nawilżanie powietrzaOczywiście istnieją także domowe sposoby nawilżania powietrza, dzięki którym nie musimy korzystać w domu z nawilżaczy powietrza. Podstawową metodą na utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniach jest regularne ich wietrzenie. Zalecane jest otwieranie szeroko okna kilka razy dziennie nawet na kilka minut. Oczywiście w przypadku gdy pozwalają na to warunki atmosferyczne czyli gdy nie ma zbyt dużego mrozu lub opadów. Dobrym pomysłem jest także zagospodarowanie miejsca w mieszkaniu do hodowania dużych roślin z dużymi liśćmi. Dlaczego? Otóż poprzez liście o dużej powierzchni rośliny te oddają do pomieszczenia sporo wilgoci pobranej z podłoża. Im więcej roślin w mieszkaniu, tym, lepiej. Co ciekawe również dobrym pomysłem jest suszenie prania w mieszkaniu. Nie można jednak z tym przesadzić, ponieważ łatwo jest zatrzeć granicę pomiędzy odpowiednim nawilżeniem powietrza a zawilgoceniem mieszkania.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here