Soczewki kontaktowe są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych okularów. Można nosić je codziennie, lub też na zmianę z okularami. Doskonale sprawdzą się latem, kiedy chcemy założyć modne okulary przeciwsłoneczne. Niektórzy nie wyobrażają sobie życia bez tego produktu, jednak pierwsze dni z soczewkami wspominają jako dość trudne. W salonach optycznych dostępne są różne rodzaje soczewek. Można więc wybrać modele bezbarwne lub kolorowe, jednodniowe, lub przeznaczone do noszenia przez dłuższy okres czasu – dwa tygodnie lub miesiąc. Można także wybrać produkty o dużej przepuszczalności tlenu, w których można spać, nie obawiając się o uszkodzenie rogówki. Niezależnie od tego jaki rodzaj wybierzemy, musimy nauczyć się ich prawidłowego zakładania i zdejmowania. Jak zakładać soczewki? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Jak zakładać soczewki?

jak zakładać soczewkiNa początku może to sprawiać kłopoty, niektórzy nie decydują się na zakup soczewek ze strachu, że nie poradzą sobie z tą czynnością. Dotknięcie gałki ocznej wydaje się dla nich problemem nie do przezwyciężenia. Na pierwszej wizycie okulista poinstruuje nas jak zakładać soczewki, pomoże je także zdjąć, co dla niektórych jest czynnością znacznie trudniejszą od ich założenia. Potem jednak będziemy musieli poradzić sobie z tą czynnością sami. Jak zakładać soczewki? Po kilku pierwszych próbach aplikacja staje się czynnością prostą i szybką, nie sprawiającą większych problemów. Nie obawiajmy się o to, że zakładanie szkieł kontaktowych sprawi ból.

Aby założyć soczewkę należy odchylić powiekę, przytrzymać ją i skierować wzrok ku górze. Następnie soczewkę umieszczoną na palcu wskazującym delikatnie przykładamy do tęczówki oka. Powinna ona łatwo znaleźć się na miejscu. Jeżeli jest prawidłowo założona, nie powinna w żaden sposób uwierać. Dobrze założone soczewki są całkowicie niewyczuwalne. Nie obawiajmy się, że szkła kontaktowe przykleją się do gałki ocznej lub dostaną się za oko. Prawidłowo założone nie powinny też wypaść z oka w nieoczekiwanym momencie. Kobiety powinny soczewki kontaktowe zakładać przed makijażem, aby nie dostały się pod nie kosmetyki. Może powodować to dyskomfort i jest niehigieniczne.

Jak zadbać o higienę?

Pamiętajmy o zachowaniu podstawowych zasad higieny. Przed założeniem szkieł zadbajmy o dokładne umycie rąk. Jest to ważne nie tylko ze względów higienicznych, ale także dlatego, że na palcach mogą znaleźć się cząsteczki powodujące podrażnienie oka. Ręce umyjmy dokładnie mydłem, najlepiej antybakteryjnym, a następnie dokładnie spłuczmy je wodą, aby resztki mydła nie podrażniły oka. Następnie osuszmy ręce niestrzępiącym się ręcznikiem. Soczewkę należy założyć odpowiednią stroną w kierunku oka. Po wyjęciu jej z pojemnika należy przyjrzeć się jej kształtowi po umieszczeniu na palcu.

Soczewka znajduje się na właściwej stronie, jeżeli jej kształt jest wyraźnie półkolisty. Jeśli brzegi soczewki są wywinięte na zewnątrz, oznacza to, że znajduje się ona na niewłaściwej stronie i trzeba ją odwinąć. Niektóre soczewki mają odpowiednie oznaczenia umożliwiające sprawdzenie, czy zakładamy je poprawnie. Przed nałożeniem soczewki sprawdźmy także koniecznie, która soczewka przeznaczona jest dla którego oka. Często oczy mają różne wady, a moc soczewki jest dopasowana do wady odpowiednio prawego i lewego oka. Pojemniki na soczewki posiadają odpowiednie oznaczenia, dzięki którym nie pomylą się nam soczewki. Zazwyczaj z biegiem czasu nabieramy nawyku zakładania soczewek zawsze w tej samej kolejności.

Nakładanie soczewek

jak zakładać soczewkiJak zakładać soczewki krok po kroku? Nakładając soczewkę przytrzymajmy powieki, aby uniknąć mrugania. Najłatwiej umieścić soczewkę na palcu wskazującym, a palcem środkowym odsunąć dolną powiekę. Drugą dłonią przytrzymujemy powiekę górną. Po delikatnym nałożeniu soczewki palcem wskazującym należy poruszać okiem w różnych kierunkach i pomrugać, aby soczewka ułożyła się dobrze w centralnej części oka. Jeżeli nie czujemy dyskomfortu i widzimy wyraźnie, soczewki będą nam służyć bez problemu przez cały dzień. Soczewki jednodniowe można wyrzucić wieczorem, natomiast te przeznaczone do dłuższego noszenia należy zdjąć przed snem i umieścić w specjalnym pojemniku wypełnionym płynem do soczewek. Szkła umieszczone w płynie zostaną oczyszczone i z powodzeniem będą nam służyć przez kolejne dni.

Sama czynność zdejmowania soczewek może być bardziej problematyczna, ponieważ wymaga trochę mocniejszego dotknięcia oka i przesunięcia soczewki w kierunku ku dołowi. Czasami, po całym dniu soczewka dość mocno przylega do oka i trzeba czynność zdejmowania wykonać precyzyjnie, aby nie podrażnić oka. Pamiętajmy o zachowaniu higieny podczas tych czynności oraz przechowujmy soczewki w czystym pojemniku. Pilnujmy, aby używać dobrego płynu do soczewek. Niektóre płyny same rozpuszczają zanieczyszczenia soczewek, użycie innych wymaga ich delikatnego pocierania przed umieszczeniem w pojemniku. Soczewki kontaktowe to świetne rozwiązanie dla krótko- i dalekowidzów oraz dla osób, które chcą odmienić swój wygląd poprzez zmianę zabarwienia tęczówki. Nie ma też przeciwwskazań do stosowania soczewek przez osoby z astygmatyzmem – lekarz dobierze odpowiednie soczewki toryczne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here