Jak nauczyć psa czystości?

Pies to stworzenie mądre. Jednak od kotów, które są raczej mniej inteligentne, na pewno mogłyby się nauczyć czystości. Kot „domyślnie” załatwia się na piasku, na dworze i jest to jego instynkt od małego. Pies natomiast jak jest mały załatwia się tam gdzie chce. Jeżeli chcemy mieć psa w mieszkaniu najważniejszą rzeczą jest wychodzenie jak najczęściej z naszym pupilem. Ale nie tak bez powodu. Powinno się wychodzić wtedy, kiedy pies jest po zabawie, obudził się, zjadł posiłek. Dzięki temu im częściej będziemy tak robić, tym częściej będzie on kojarzył sobie następstwa poprzedniej czynności. Po nocy, jeżeli pies się nie budził, wyprowadzenie go na dwór to praktycznie pewność, że załatwi się on właśnie na zewnątrz, a nie na nasz dywan.

Nagradzanie psa

Pies powinien być nagradzany za to, że załatwił się na dworze. Samo pogłaskanie psa to już dużo, można też dać mu jakąś przekąskę, ale tutaj trzeba uważać, bo jeżeli będziemy to robić za każdym razem, to pies będzie myślał, że jest to jego należność a nie nagroda.

Karcenie psa

Karcenie psaJest wiele szkół mówiących o tym, że psa powinno lub nie powinno się karcić. Przede wszystkim nie powinno się go karcić dużo po fakcie. Jeżeli wrócicie do domu i zobaczycie, że jest nabrudzone, nie ma sensu go bić, czy przytykać mu nosa do jego „dzieła”. Dlatego, że on nigdy w życiu nie skojarzy, że za to dostał. Nie ma z takiej sytuacji żadnej korzyści, ani dla psa, ani dla pana. Pies ma bardzo krótką pamięć do takich rzeczy. Jeżeli zrobi coś złego na waszych oczach, warto wtedy krzyknąć na niego „Nie wolno!”. Pies mocno czuje emocje. I na tym trzeba się skupić, żeby czuł nasze pozytywne, ale też te negatywne emocje.

Maty higieniczne

Są to maty stworzone dla psów w mieszkaniu, które pochłaniają wilgoć, mocz psa nie wydostaje się poza matę, poza tym, maty te pochłaniają nieprzyjemny zapach płynów fizjologicznych naszego pupila.

Ustalenie godzin spacerów

Pies powinien uczyć się systematyczności razem ze swoim panem. Powinniśmy wychodzić z nim często, ale starać się trzymać pewnych ram czasowych. Robić to regularnie. Czasami też trzeba się nastawić na to, że będziemy chodzić z pieskiem w jedną i drugą stronę, ale on będzie zainteresowany samochodami innymi ludźmi, ptakami i wszystkim poza załatwieniem się.

Jak nauczyć psa czystości?

Na pytanie jak nauczyć psa czystości odpowiedź jest jedna: Cierpliwością, psa czystości można nauczyć tylko cierpliwością. Jeden pies zrozumie szybciej, drugi później, że załatwianie się na dworze jest prawidłowe.

Długie spacery

Długie spaceryWarto zagospodarować sobie trochę więcej czasu na to, aby zrobić dłuższy spacer w naszym pupilem. Bo duży błąd ludzi jest też w tym, że jeżeli wychodzą z psem z mieszkania, to ich spacer kończy się kilka metrów od klatki. Pies musi obwąchać terytorium, najlepiej jak poczuje inne psy, wtedy też będzie chciał zaznaczyć swoje terytorium. A druga pozytywna sprawa wynikająca z długiego spaceru jest tak, że po prostu jesteśmy dłużej na dworze, pies będzie zmuszony się załatwić i nie będzie wtedy ważne czy go coś rozprasza, czy nie.

Odczytywanie sygnałów

Pies jak nie jest już takim malutkim szczeniakiem, daje małe sygnały, że zaraz będzie się załatwiał. Jest to na przykład niespokojny ruch, wykrzywia tylne nogi, lub kręci się obok drzwi. Wtedy trzeba się natychmiast ubrać i zabrać naszego pieska na dwór. Jest możliwość, że to fałszywy sygnał, zdarza się to bardzo często. Ale sam miałem tak wiele razy, że nie chciało mi się wyjść, a potem jak pies załatwił się w domu to powiedziałem sobie w głowie „jednak mogłem z nim iść”.

Satysfakcja

Nauczenie psa załatwiania się na dworze i wstrzymywania się z załatwianiem w domu, daje niesamowitą radość. To naprawdę pozytywne, że pies po 8 godzinach kiedy jesteśmy w pracy zostawia nam czyste mieszkania, a kiedy wychodzimy na dwór, jest zadowolony, załatwia się i do tego chce się z nami bawić.

Szczeniaki i tendencja do rozpraszania

Niestety jest tak, że małe szczeniaki nawet czasami by chciały się załatwić, ale jest tyle ciekawych rzeczy wokół, że nie dają rady, dlatego ta cierpliwość i brak nerwów jest taka ważna. Kiedyś widziałem, jak sfrustrowany właściciel psa szarpał za smycz kiedy ten chciał się bawić z innymi ludźmi, dziećmi i biegał za ptakami. jednak mimo wszystko nie możemy się poddawać, każdy pies jest w stanie się tego nauczyć.

Skojarzenia

Można spróbować też metody gwizdania. Kiedy nasz pies się załatwia możemy zagwizdać a po załatwieniu dać mu nagrodę w postaci przekąski. Jeżeli będziemy to powtarzać należycie często pies zacznie kojarzyć to w ten sposób, że jeżeli my gwiżdżmy, on się załatwia to za to dostanie przekąskę. Dzięki temu będziemy mogli wręcz wymusić na nim to aby się załatwił, kiedy trochę nam się śpieszy i nie mamy czasu na to, aby robić któreś kółko z rzędu wokół bloku. A w późniejszym czasie jeżeli odstawimy przekąskę to i tak nawyk sikania po gwiździe będzie zachowany. Niektóre psy uczą się nawet do roku załatwiania na zewnątrz.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here