chrapanie

Zazwyczaj chrapanie zdaje nam się być nieszkodliwe. Jednak może być ono objawem poważnych chorób w tym na przykład bezdechu sennego. W dzisiejszych czasach z chrapaniem zmaga się coraz większa część społeczeństwa. Na chrapanie narażone są osoby otyłe prowadzące niezdrowy tryb życia.

Chrapanie z medycznego punktu widzenia

Chrapanie jest popularniejszą dolegliwością senną. Objawia się ona głośnym dźwiękiem wydobywającym się z gardła do czego przyczynia się wibracja języczka i podniebienia miękkiego w trakcie oddychania.

Jak to wygląda w rzeczywistości?

Udowodniono, że z powodu chrapania cierpi aż 1/4 społeczeństwa, podobnie jak również w przypadku bezdechu sennego. Faktem jest również, że problem ten zdecydowanie częściej dotyczy mężczyzn. Jeśli cierpimy na  bezdech senny to w takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie profesjonalnych badań. Osoby, które chrapią nie tylko nie wysypiają się, ale również wpływa to negatywnie na ich partnerów i na nich samych. Osoby niewyspane, mają problemy z koncentracją co może utrudnić wykonywanie codziennych obowiązków.

Zastanawiasz się co wywołuje chrapanie?

Do najczęściej występujących powodów chrapania zalicza się: skrzywienie przegrody nosowej, występowanie polipów lub guzków w przegrodach nosowych, nieprawidłowości w budowie gardła, przerost mięśni języka, achalazja przełyku, miastenia mięśni gardła, uwarunkowanie genetyczne, otyłość, alergie, ciąża, andropauza u mężczyzn i menopauza u kobiet, przyjmowanie niektórych farmaceutyków, palenie papierosów i spożywanie alkoholu bezpośrednio przed snem.

przyczyny chrapania i jak sobie z nim radzić

Chrapanie objawem groźnej choroby?

Wiadomo, ze chrapanie jak każda inna dolegliwość ma swoją przyczynę. Często chrapanie może wskazywać na miażdżycę, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze czy kłopoty z sercem. Jeżeli problem z chrapaniem pojawił się u nas i nie wiemy czym może być spowodowany to najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do lekarza w celu wykonania kilku badań.

Nie bagatelizuj problemu!

Głośne chrapanie jest jednym z charakterystycznych objawów OBS czyli obturacyjnego bezdechu sennego. Objawia się ono podczas snu i polega na znacznym spłyceniu oddechu. Bardzo często występuje też całkowite wstrzymanie oddechu. OBS jest bardzo niebezpieczne nie tylko dla naszego zdrowia ale również życia. To właśnie bezdech senny jest jedną z przyczyn nagłej śmierci nocnej. Warto pamiętać, że długotrwałe bezdechy skutkują niedotlenieniem organizmu co źle wpływa na układ krążenia.

Zapobieganie…

Istnieje sporo skutecznych metod nieinwazyjnych i inwazyjnych, które mogą usunąć ten problem. Na początek musimy się postarać ulepszyć jadłospis, zrezygnować z używek i więcej ćwiczyć. Czasami nie wiele potrzeba aby chrapanie ustąpiło. Jeśli to nie pomaga możemy kupić w aptece specjalistyczne środki na chrapanie. Dopiero kiedy nie pomogła zmiana diety, ćwiczenia ani leki powinniśmy skonsultować się ze specjalistą. Lekarz po przeprowadzeniu badań i ustaleniu przyczyny wyda odpowiednie zalecenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here