Alkomaty elektrochemiczne czy półprzewodnikowe

Niemalże każdy, po długim wieczorze z przyjaciółmi, zastanawiał się na drugi dzień, czy może już bezpiecznie usiąść za kółkiem. Żeby zyskać taką pewnością, istnieją wyłącznie 2 rozwiązania. Osobista wizyta na komisariacie lub skorzystanie ze skutecznego alkomatu. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie alkomaty są godne zaufania.

Po co kupować alkomat z atestem?

W sprzedaży znaleźć można zarówno sprzęt bez atestu, jak i urządzenia spełniające normę europejską EN-16280. Alkomaty z atestem zostały poddane szczegółowym badaniom przez niezależne laboratorium. W ramach testów sprawdzano, czy urządzenie zapewnia powtarzalne i wiarygodne wyniki pomimo zmieniających się warunków pracy.

Co więcej, zbadano jak na wynik wypływa sposób użytkowania oraz czas eksploatacji urządzenia. W praktyce oznacza to, że alkomaty z atestem zapewnią Ci dokładny pomiar, a tym samym bezpieczeństwo.

Jaki rodzaj alkomatu wybrać?

Już wiadomo, że najlepszym rozwiązaniem są urządzenia z atestem. Tym samym jest to odpowiedź, jaki rodzaj alkomatu wybrać. Dlaczego?

Współcześnie producenci do użytku indywidualnego zaoferować mogą alkomaty elektrochemiczne oraz modele półprzewodnikowe. W praktyce w sprzedaży nie ma modeli półprzewodnikowych z atestem. Dzieje się tak, ponieważ ze względu na technologię wykonania ten typ alkomatu nie może zawsze zagwarantować prawidłowego wyniku.

Alkomaty półprzewodnikowe są podatne m.in. na palenie, przyjęte posiłki oraz płyny. Na rezultat może także wypływać poziom wilgotności powietrza, a nawet naładowania baterii. Co to oznacza w praktyce?

Że modele półprzewodnikowe często mogą dawać wynik oddalony od rzeczywistego. Nie zmagają się z tym problem modele elektrochemiczne.

Alkomaty stosowane przez policję

Alkomaty elektrochemiczne, co do zasady, powinny działać niezależnie od warunków, poziomu baterii, czy też rodzaju spożytego jedzenia. Kalibracja może być przeprowadzana raz na 6-12 miesięcy, a sensor powinien działać nieprzerwanie przez 36 miesięcy.

Nie dziwi więc, że są one powszechnie stosowane przez policje, a uzyskane z ich pomocą wyniki służą jako dowód w sprawie. Tak samo, jak wyniki alkomatów spektrofotometrycznych, czyli specjalistycznych urządzeń stacjonarnych do pomiaru ilości alkoholu we krwi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here